Посварились через гроші. В Рівненському районі - скандал 10 квітня 2017

Засідання депутатів Рівненського району завершилося великим розчаруванням, а пізніше й скандалом. Справа у тім, що на черговій сесії слуги народу хотіли навести лад з місцевим відділом освіти. Планувалося посилити контроль за фінансовими операціям. Адже після останнього витрачання грошей до чиновників виникла маса питань. Навести лад дозволяють зміни до нової електронної системи «ProZorro». Її запровадили для економії та боротьби з корупцією. Для цього потрібно було лише рішення сесії та розпорядження очільника району. Але задумане провалилося. Бо на одну частину депутатів здійснили тиск, а з іншими домовилися.

 Списали на зиму

П’ять місяців тому ми розповідали, як відділ освіти Рівненської районної адміністрації використовує бюджетні гроші. Небезпечну закономірність помітили активісти організації «За чесний тендер». В системі електронних закупівель місцеві діячі знайшли «вікно», завдяки якому допомогли бізнесу приватних осіб. Ложка дьогтю була в тому, що торгів за державні гроші між підприємцями не відбувалося. Адже чиновники відділу освіти завідомо зменшили вартість замовлень на кілька гривень. Це дозволило обійти конкуренцію та напряму підписати контракти. Державні замовлення довірили «надійним» підприємцям. Тому так невипадково вийшло, що в кількох школах підряд вставляв вікна, ремонтував балкони та дах один підприємець - ФОП Пасічник Сергій Васильович. Гарантувати раціональне використання цих коштів не може ніхто. А на п’яти тендерах можна було приблизно зекономити 300 тисяч гривень.

За словами керівника районного управління освіти Олександра Набочука, це зробили навмисно, аби використати гроші до 5 грудня. Бо не встигали зробити великі об’єми робіт.

Привідкрити завісу

Депутати Рівненської районної ради захотіли розібратися з відділом освіти. Багато хто з них сумнівається у чесності слів чиновників. Тому збільшення контролю за витрачанням людських грошей пішло б усім на користь. Адже у депутатів немає повноважень, щоб проводити розслідування. З’ясовувати, чи була винною у «зимовому» інциденті корупція, можуть лише силовики.

Вигадувати якісь хитромудрості ніхто не став. На озброєння взяли досвід Рівненської обласної державної адміністрації. В області чиновники змушені зменшити суми допорогових закупівель для тендерів. Адже місцеві медики витрачали гроші за схожою схемою, яку використав відділ освіти Рівненської РДА. Планується, що медичні заклади в області будуть починати торги не з 200 тисяч гривень (порогова сума – прим. ред.), а з 50 тисяч. Активісти зареєстрували факт, коли поза системою електронних закупівель відділ охорони здоров’я Дубенської міської ради придбав кольпоскопічну систему за 190 тисяч гривень. Хоч її реальна вартість на ринку становить 80 тисяч гривень.

Говорили одне – зробили інше

В Рівненському районі хотіли встановити «поріг» з 50 тисяч гривень. Спочатку всі з ентузіазмом сприйняли такі пропозиції. Категорично проти підтримки даного проекту рішення виступав начальник відділу освіти Рівненського району Олександр Набочук. Він переконував, що зменшення «порогової» вартості закупівель заблокує роботу управління.

Бо тендерні торги проходять довго, а купувати необхідні речі потрібно швидко. Для того, аби депутати не підтримали на сесії цей проект рішення, на них почали здійснювати різний тиск.

 

«На депутатів тисли»

 «На депутатів впливали різними способами. Комусь пригрозили завдяки адміністративному тиску. Бо третина депутатів працює у районній адміністрації або підвідомчих їй установах. Пішли й шляхом різних угод про додаткове фінансування на їхні округи, вирішення якихось проблем. Кого з депутатів не вдавалося так переконати, то шукали шляхи тиску на їх родину чи партійне керівництво», - розповідає депутат Рівненської районної ради Юлія Щербяк.


Тому безпосередньо на сесії голосів забракло. Говорять, що підвела фракція «Свобода». Проект рішення підтримали «Самопоміч», «Батьківщина», Аграрна партія та Прогрес, фракція Радикальної партії утрималася. Хоч перед цим голосів вистачало.

«На сесії колеги чомусь змінили думку»

«Наша комісія рекомендувала винести проект рішення на розгляд сесії. Але чомусь під час голосування в багатьох змінилася думка», - каже голова бюджетної комісії Рівненської райради Віталій Миронюк.

Проти проголосувало два депутати: Котовський А.А. (Квасилів, ПП «Батьківщина»), Марчук А.В. (Забороль, БПП).

Шістнадцять слуг народу утрималося: Бас П.С. (с.Обарів, ПП «Свобода»), Денькович Б.М. (с.Зоря, БПП), Климович Т.С. (с.Городок, ПП «Свобода»), Кондратюк Б.О. (с.Карпилівка, БПП), Левчук О.В. (с.Верхівськ, Радикальна партія), Лисак Г.М. (Н.Українка, ПП «Укроп»), Михалюк Б.П. (с.Шубків, ПП «Свобода»), Пилипака М.П. (Городок, ПП «Свобода»), Подолін С.В. (с.Радухівка, БПП), Ревко О.М. (с.Іскра, Радикальна партія), Сайко С.Л. (Радикальна партія), Сальчук М.Г. (с.Верхівськ, БПП), Солодуха І.О. (ПП «Свобода»), Стельмах В.П. (1-й номер списку, БПП), Ткачук С.А. (Б.Криниця, ПП «Батьківщина»), Швидун С.В. (с.Тайкури, Радикальна партія).

Перемогли відмовки

Була знайдена лише формальна причина, аби не проголосувати. Адже за бажанням проект рішення можна прописати так, щоб чиновники в зайвий раз не хвилювалися. Так вважає керівник проекту «За чесний тендер» Святослав Клічук:

«В проекті рішення можна було прописати нюанси»

«Форс-мажорні ситуації бувають, але рідко. Тому в рішенні про зниження «порогів» можна було б для таких ситуацій передбачити окремий пункт. Мовляв, в окремих надзвичайних термінових ситуаціях закупівля може здійснюватися без тендеру. Це б зняло «побоювання», які висловлювали. Але ще варто розуміти, що, згідно існуючих норм, допорогові закупівлі в «ProZorro» проводяться досить швидко. При бажанні можна усе зробити навіть за тиждень», - розтлумачує активіст.

Отож те, що відбулося в районній раді, іншими словами, як фарс, не назвеш. Фактично ті, хто мав би жити за новими правилами, це рішення й «похоронили». Використавши для цього різні методи впливу. Про відкритість місцевого самоврядування говорити поки рано. Адже така протидія може свідчити лише про одне: у відділі освіти щось ховають.

Використані фото: ERVE.UA, Народний контроль

Додати коментар