Рівнянам на замітку: як уберегтися від кліщів?

Фото - Уніан

Кліщі є переносниками багатьох бактеріальних та вірусних захворювань. Найпоширеніші на території України — це кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) та кліщовий енцефаліт.

Хвороба Лайма - це інфеційне захворювання, яке спричинюється Borrelia burgdorferi. Клінічна картина має наступні симптоми: в більшості випадків все розпочинається з підвищеної температури тіла, а на 7-14 день проявляється мігруюча еритема у вигляді червоної плями, яка одного дня може бути на животі, наступного — на руці, тобто завжи буде мігрувати по тілу. Еритема може супроводжуватися печінням та свербінням. Пізніші симптоми це головний біль, біль у шиї та суглобах, загальна слабкість. Можуть були проблеми з боку серцево судинної системи. Ці симптоми можуть розвиватися роками.

Якщо захворювання переходить у клінічну форму, то зачасту, це все закінчується інвалідизацією пацієнта. В Україні протягом року в середньому діагностується 1500 випадків хвороби Лайма.

Кліщовий енцефаліт - це вірусна інфекція, яка передається людині через укус інфікованого кліща і вражає нервову системну людини. Інфекція проникає безпосередньо в головний і/або спинний мозок.
Починається захворювання гостро з підвищенням температури тіла, лихоманка може триматися до двох тижнів. Супроводжується загальною слабкістю, сильним головним болем. Виникає параліч тіла, галюцинації.
Велика летальність. В Україні протягом останніх шести років кліщовий енцефаліт офіційно не реєструвався.

Що робити,  якщо виявили кліща на тілі?
- за можливості зверніться в найближчий травмпункт, а якщо немає такої можливості, то використайте спеціальний пінцет для діставання кліщів, але це обов’язково потрібно робити у рукавицях.
- не використовуєте таких методів: діставати кліща за допомогою косметичного пінцета, нитки, шприца. Не потрібно кліща посипати сіллю чи поливати його олією.
обов’язково зверніться на консультацію до інфекціоніста, щоб він вам призначив профілактичне лікування хвороби Лайма, оскільки кліщовий бореліоз має кожен четвертий кліщ.

Що потрібно робити, аби запобігти укусів кліщів:
- коли йдете на природу, то потрібно відповідно одягатися, штани заправляємо у шкарпетки, тобто щоб не було оголеного тіла. Краще одягати світлий одяг , оскільки на світлій тканині краще видно кліщів. На штанах можна робити «спіднички» за допомогою скрепок і час від часу перевіряти їх на наявність кліщів.
- користуєтесь спеціальними репелентами (аерозолями) які відлякують кліщів
- коли повернулися з прогулянки, то необхідно повністю оглянути все тіло, а особливо всі складки. Якщо ви були з своїм чотирьохлапим улюбленцем, то його також необхідно оглянути на наявність кліщів. Одяг краще випрати, бо струшування не позбавить вас від кліщів.

В Україні є вакцина від кліщового енцефаліту. Курс вакцинації дві ін’єкції. Стосовно хвороби Лайма, то ця вакцина знаходиться у стадії розробки.

 Оксана Марцинюк

Читати також