Вагітним рівнянкам: міфи та правда про діагноз "тонус або гіпертонус матки"

Гінекологія - ще одна галузь медицини, де поширені міфи. Один із таких - "тонус або гіпертонус матки". Багато пацієнток ще на ранніх термінах вагітності можуть почути від лікаря, що мають цю проблему та починають лікування, яке насправді геть не потрібне. Повідомляє Міністерство охорони здоров'я України

Лікарка акушер-гінеколог Наталія Лелюх простою мовою пояснює, що ж це за “діагноз” та що робити, якщо вам його поставили.

Матка – це унікальний орган, що складається з м’язів. А м’яз, якщо він живий і працює, має право на скорочення.
Коли жінка вперше робить УЗД під час вагітності і лікар помічає, що м'язи матки скорочуються, це може бути викликане нормальними та безпечними причинами:

  • хвилювання майбутньої мами,
  • датчик УЗД,
  • сам факт вагітності.

Звичайно ж, що існує такий діагноз, як загроза переривання вагітності. Хоча, на думку експерта, цей термін не відповідає дійсності, бо під час вагітності загроза її переривання існує з самого початку і до кінця. Пройде вона лишень після пологів. Це, так само, як й алергія на ананаси мине лише тоді, коли їх не стане.

На ранніх термінах вагітності, так само, як і на пізніших, достовірним критерієм оцінки підвищеного ризику переривання вагітності виступають - довжина шийки матки та стан внутрішнього вічка (вимірюється вагінальним датчиком). Це наявність специфічних ферментів у виділеннях жінки й це комплексні показники доплерометрії маткових артерій.

Тому, досить кумедно для стороннього спостерігача, коли жінку з "тонусом матки", намагаються вкласти на лікарняне ліжко при:

  • повній відсутності скарг з її боку;
  • без огляду вагінальним датчиком;
  • за висновком лікаря УЗД, де великими буквами написано: гіпертонус міометрія без жодної інформації про довжину шийки матки та стан внутрішнього вічка.

Тому, коли ви почули це страшний вирок "тонус матки", не поспішайте одразу бігти в стаціонар, та лікувати те, що не потрібно лікувати. Такого діагнозу не існує.

Якщо світова спільнота акушерів і обговорює тему тонусу, то мова йде про надмірні скорочення матки в пологах – частіше за 6 переймів на 10 хвилин, коли скорочення не супроводжується адекватним розслабленням та призводить до тетанічної (від слова тЕтанус) судоми м’язів. А тоді вже до операційної, будь ласка, тому що матка не може розслабитись, її судомою звело і нормальний перебіг пологів уже неможливий.

Краще ввічливо запропонуйте лікарю не лінуватися та не проявляти чудеса ворожіння по зображенню абдомінального датчика. Бо ж досить просто оцінити ступінь проблеми не за міфічним тонусом, а за станом шийки матки.

Читайте також