Рівне Медіа

12 липня - святих Петра і Павла: традиції та прикмети

День апостолів Петра і Павла християни щороку відзначають 12 липня. Саме в цю дату завершується піст. До вашої уваги головні традиції та обряди свята, а також особливі народні прикмети, перевірені часом.

Дата свята Петра і Павла щороку незмінна: православні християни святкують цей день 12 липня. У 2021 році воно припадає на понеділок.

Традиції в День Петра і Павла

Українці здавна вшановують святих апостолів Петра і Павла. До цього дня білили та святково вбирали хати, образи прикрашали чистими рушниками, білили та розмальовували піч. До церкви йшли у святковому одязі. При цьому християнське свято тісно переплелося зі слов'янськими традиціями, тож деякі обряди мають і язичницький підтекст.

Петро й Павло вважалися покровителями скотарів, тому до свята для пастухів обов'язково пекли мандрики із сиру. Рибалки ж у це свято моляться про успіх в рибній ловлі святому Петру, який вважається покровителем рибалок. А от апостолу Павлу моляться про процвітання бізнесу.

Раніше молодь в цей день ще до світанку йшла в поле – зустрічати сонце. У давні часи цей звичай зародився на Петрів день для того, щоб відганяти від поселення русалок. З першими променями сонця народ радів і співав. Але на цьому звичай не закінчувався. Далі молоді люди плели вінки, і тільки після цього з піснями йшли додому.

Яке ж свято без ворожіння! За традицією дівчата в цей день гадали на свого коханого. Їм потрібно зібрати 12 різних рослин, покласти їх під подушку і, заплющивши очі, сказати: "Дванадцять трав з різних полів, дванадцять юнаків! Хто суджений-ряджений, мені покажися і на мене подивися".

Що не варто робити у свято

На Петра і Павла не можна їсти ягоди та фрукти, зібрані в нинішньому році. Хто не дотримався цього правила – накличе на себе біди та недуги. Скуштувавши фруктів і ягід врожаю цього року, потрібно йти в храм, і пригостити фруктами і ягодами жебраків, або віднести ці дари природи на могили померлих.

У цей день також забороняється одружуватись закоханим парам, інакше нічого доброго це не принесе

Народні прикмети 12 липня

Зі святом Петра і Павла пов'язані особливі прикмети про погоду:

  • Якщо на Петра один дощ – врожай непоганий, два – добрий, а три – багатий.
  • Як йде на Петра дощ – буде гнити картопля.
  • Як на Петрів день спека – то на Різдво мороз.
  • Петрів день – це маківка літа, з моменту якої настає 40 спекотних днів.
  • Петрівки холодні – рік голодний.

Читати також