Рівне Медіа

Алергія на цвітіння: що треба знати і як лікувати

Фото - Укрінформ

Весна і період цвітіння не завжди дарують нам тільки насолоду теплими днями і ароматом квітучих дерев і чагарників. Поки хтось насолоджується цим прекрасним часом, інші терплять дискомфорт — алергія на пилок доставляє нам багато страждань і знижує якість життя, пише tochka.net.

Почервоніння очей, закладений ніс, риніт, кашель, чхання — далеко не завжди це симптоми застуди. Все це дуже поширені ознаки сезонної алергії або, як кажуть, медики — полінозу.

Згідно зі статистикою, 20% населення планети страждають саме алергією на цвітіння. Квіти, рослини і дерева поширюють пилок, вдихаючи який, ми піддаємося подразнику, що викликає симптоми алергії.

"Всі перераховані симптоми — це захисна реакція організму на потрапляння в дихальні шляхи і на шкіру сторонніх часток. Перш за все — пилку, але також пилу та інших мікрочастинок. Дивно, але часто пацієнти починають страждати від алергії не тільки коли зацвіла береза, а раніше на кілька днів або тижнів. Зазначу, що в нашій країні найчастіше пацієнти страждають саме від пилку берези, вільхи, граба. Алергія на пилок берези починається в березні-квітні, але потрібно враховувати пересування повітряних мас. Таким чином буває, що у вашому регіоні береза ще не цвіте, але люди, схильні до пилкової алергії, вже відчувають дискомфорт і загострення симптомів захворювання. Досвідчені лікарі-алергологи знають про цю особливість і попереджають пацієнтів", - зазначає лікар-алерголог, віце-президент Асоціації алергологів, доктор наук України Лілія Романюк.

Симптоми алергії на цвітіння

  • так звана "сінна лихоманка": свербіж і сльози в очах, нежить, чхання і першіння в горлі. Симптоми виникають, коли дерева цвітуть, як правило, у весняний період;
  • алергічний риніт: чхання, нежить, свербіж в очах. Ці симптоми не є небезпечними для життя, але можуть доставити чимало неприємних хвилин;
  • алергія на цвітіння також може викликати астму або посилити існуючі симптоми.

Чому пилок і цвітіння можуть бути небезпечні?

Справа в тому, що пилок відноситься до тих речовин, які імунна система розглядає як чужорідні, вони отримали назву — алергени. Часто реакція на алерген відбувається не відразу після потрапляння його в організм, а може з'явитися через тижні або місяці. Чому так трапляється, визначити поки не вдалося.

"Екологами та лікарями розроблено графік цвітіння рослин. Традиційно алергологи виділяють три "алергічних" сезону: травень-червень — період цвітіння фруктових дерев і різних чагарників; червень-липень — період цвітіння лугових рослин і злаків і серпень-жовтень — період росту бур'янових рослин і поширення цвілевих грибів. Але сьогодні, через глобальні зміни клімату, графік цвітіння зрушився. Якщо, наприклад, загострення алергії на цвітіння поширеною у нас амброзії починалося в серпні, то сьогодні — до цього схильні люди практично все літо", - додає Лілія Романюк.

Чому з кожним роком ми страждаємо від алергії більше?

До недавнього часу вважалося, що пилок проникає в організм тільки в процесі дихання, проте останні дослідження показують, що він може проникати і через шкіру, помітно послаблюючи її захисний бар'єр. У пацієнтів з підвищеною чутливістю це може викликати всілякі неприємні симптоми — від дрібних висипань до екземи.

Вчені виявили, що більше 60% населення мають ген, що відповідає за можливий розвиток алергічних реакцій. Із загального числа алергіків приблизно 15% страждають від алергічного ринокон'юнктивіту, ще приблизно 15 % — від різних форм висипу.

Медикаментозне лікування алергії на цвітіння

Спеціальні медичні тести допоможуть визначити, на яке саме цвітіння у тебе алергія. Ліки, такі як антигістамінні препарати, протинабрякові та кортикостероїди, допомагають зменшити симптоми алергії та доступні в аптеках за рецептом.

Профілактика алергії на цвітіння

  • Тримай вікна щільно закритими під час сезону цвітіння.
  • У сезон цвітіння охолоджуй приміщення не провітрюванням, а кондиціонуванням.
  • Тримай квартиру, свій одяг і домашніх тварин в чистоті, щоб запобігти потраплянню пилку.
  • Намагайся в період цвітіння триматися подалі від зелених насаджень.

За матеріалами TOCHKA.NET

Дуже часто лікування підбирається строго індивідуально — в залежності від конкретного пацієнта і конкретного випадку алергії. Найчастіше це комплексне лікування, що складається з антигістамінних препаратів, назальних спреїв, інгаляторів для бронхів, які допоможуть полегшити стан пацієнта. До системного методу лікування сезонної алергії відноситься алерген-специфічна терапія.

Читати також