Біля однієї з найстаріших церков Рівного затіяли нове будівництво: що відомо

Біля однієї з найстаріших церков Рівного - Свято-Успенської церкви, яка була побудована ще у середині 18-го століття, затіяли нове будівництво. 

Про це у Фейсбук написав краєзнавець Микола Бендюк. 

За його словами, крім того, що храм є пам'яткою архітектури національного значення, сама земля також є зоною археологічної пам'ятки. 

Проте найбільшою проблемою він називає те, що на будівництво будинку уже видали будівельний паспорт (без обтяжень). 

Тому будувати власник земельної ділянки може, проте для цього слід було отримати відповідні дозволи від управління культури та Мінкульту. До того ж, за словами Миколи Бендюка, на ділянці слід було провести археологічну розвідку (а для цього треба було заключати договір з Інститутом археології. 

- Тоді він тільки мав отримати будівельний паспорт. І то (зводити, ред.) не вище одного поверху, і не ближче 10 метрів до межі з пам'яткою архітектури, - каже фахівець. 

За словами начальниці обласного управління культури Любові Романюк, погоджень від Мінкульту забудовник не має. 

- Згідно зі статтею 5 Закону України "Про охорону культурної спадщини", погодження будь-яких робіт в зонах охорони пам’яток архітектури національного значення відноситься до повноважень центрального органу охорони культурної спадщини (Міністерства культури та інформаційної політики України). Відомостей щодо надання відповідних погоджень в нашому управління немає.

Додам, що з 13 місць історичого значення, що є в області, виготовили та затвердили 7 історико-архітектурних опорних планів. З них не затвердженою є вищезазначена документація по місту Рівне, - сказала чиновниця. 

Наразі, як видно, на місці проводились підготовчі роботи, проте й це, за словами Миколи Бендюка, забудовник не мав права робити, адже мали б на це отримати погодження від управління архіктектури. 

Крім того Інститут археології мав би дослідити ділянку та встановити, чи було на цьому місці кладовище, додав краєзнавець.

- Зараз власник не мав права заклиблюватись у землю на більше 40 см. Якщо так сталось, то є кримінальна відповідальність за знищення пам'ятки археології, - сказав Микола Бендюк. 

Як виявилось, замовником будівництва є Ковтун Оксана Олександрівна.

Містобудівні умови та обмеження їй видали ще 12.02 21 року. Дозвіл підписував тодішній заступник начальника управління містобудування та архітектури Андрій Юрков.

А будівельний паспорт був виданий 1.03.21 року заступником начальника управління містобудування та архітектури та містобудування В'ячеславом Качмарем

- Цей паспорт не мав видаватися управлінням архітектури. Там написано: без обтяжень, відтак, забудовник може будь-що робити з цією землею. І за це слід приятгувати до відповідальності того чиновника, який підписав цей паспорт. Адже формально забудовник може робити, що хоче, - зазначає Микола Бендюк. 

Як розповів начальник відділу генплану та розвитку міста управління містобудування та архітектури Андрій Шевчук, казус щодо отримання відповідних погоджень виник через розбіжності у законодавстві. Проте в подальшому, за його словами, забудовники муситимуть отримувати такі погодження. 

- Станом на початок 21 року в генеральному плані Рівного не було відображено охоронних зон даної пам'ятки, тобто церкви та двізниці церкви Успіння пресвятої Богородиці. Відтак, на початку 21-го року власники сусідньої земельної ділянки, на якій раніше розміщувався житловий будинок, згідно із законом набули паспорти на забудову своїх земельних ділянок двома блокованими житловими будинками поверхівстю два поверхи та мансарда. Тобто це два садибних будинки.

Проте з точки зору закону "Про охорону культурної спадщини" одна із земельних ділянок перебуває у зоні регулювання забудови від даної пам'ятки. А відтак проект мав би розроблятися з врахуванням пам'ятко-охоронного законодавства та бути погоджений з Мінкультом. Наразі місто напрацювало певний алгоритм, щоб реалізувати дані принципи, - каже Андрій Шевчук. 

Він також уточнив, що наразі забудовник може розпочати певні підготовчі роботи, а будь-які інші земельні роботи потребують погодження з відповідним органом. 

Читайте також