Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Chanel номер 5 меблевого світу: у музеї на Рівненщині є унікальний стілець

У оновленій реекспозиції Березнівського краєзнавчого музею "(Не) Відомі Малинські" можна зблизька розгледіти і навіть доторкнутися до культової, позачасової речі, яка не втрачає своєї актуальності дотепер. Це віденський меблевий гарнітур Thonet.

"Втім, варто звернути особливу увагу на стілець. Не випадково його називають Chanel номер 5 меблевого світу", - пишуть ініціатори проєкту "(Не) Відомі Малинські".

Під ім'ям Thonet ховається всім відомий віденський стілець. До 20 століття його можна було зустріти всюди: в державних установах, кафе, ресторанах, аристократичних будинках і комуналках. І зараз стілець Thonet фігурує не тільки у музейних експозиціях, а й в сучасних дизайн-проєктах.

Цікаві факти:

  • Стілець Thonet в 19-20 столітті був звичною річчю, без якої не обійтися. Саме завдяки своїй популярності і зручності модель номер 14 проникла в твори мистецтва: віденський стілець легко знайти на картинах Пікассо, Далі, Тулуз-Лотрека, Кустодієва, Рєпіна. А в фільмах з Чарлі Чапліном він навіть бере участь у бійках.
  • Ле Корбюзьє: "До сих пір не створено нічого настільки елегантного за формою, тільки якісного з розробки і настільки доцільного по конструкції, як віденський стілець".
  • З гнутої деревини в різні часи робилися лижі, санки, бочки, човни, але саме віденський червонодеревець Міхаель Тонет (1796-1871) розробив подібну техніку для створення меблів і застосував її в фабричному виробництві.
  • Історія віденського стільця розпочалася зі створення нової технології обробки дерева гнуттям: розпарену водяною парою або змочену в киплячій рідині деревину вигнали в різних напрямках, надаючи їй будь-якої форми.
  • До кінця 19 століття було вироблено 50 мільйонів дешевих і практичних стільців. На них сиділи в Європі і в Америці. На початку 20 століття каталог фірми Тонет налічували близько 1200 моделей, а фабрики виготовляли майже два мільйони виробів на рік.
  • Цінувалися не тільки стільці Тонета, а й вигадані ним меблеві гарнітури: основу модельного ряду встановили стільці, кожен з яких доповнювався диваном, кріслом, кріслом-гойдалкою, столиком або вішалкою. 

Читати також

09.08.2022 У Рівному замінюють застарілі системи оповіщення про повітряну тривогу

"Її обладнання морально застаріле. Запасні частини вже не виготовляються. Обслуговування потребує значних фінансових та людських ресурсів. Тому обласна військова адміністрація поступово замінює обладнання на новітнє цифрове", - повідомив голова Рівненської ОВА Віталій Коваль. Також в області в обох системах є 73 електросирени та 121 гучномовець. Враховуючи постійну загрозу ракетних ударів, до оновлення систем сповіщення також залучили тергромади області до встановлення систем сповіщення "Вуличне радіо". П’ять таких пристроїв вже запустили у населених пунктах Гощанської ТГ. Ще у 25 громадах тривають роботи з облаштування.