Рівне Медіа

Чи загрожує гарячка Ніпах українцям?

Ілюстративне фото

В останні дні з'явились повідомлення про спалахи небезпечної гарячки Ніпах в Індії (переважно штат Керала). Сповіщається про десятки загиблих.

Що ж це за хвороба, звідки взялась і чи загрожує вона Україні? Вперше гарячка Ніпах була виявлена в Малайзії у 1999 році серед фермерів, які розводили свиней. Потім — в Бангладеш і на сході Індії. Встановлено, що інфекція викликається вірусами, а основним джерелом інфекції є фруктоїдні кажани (кажани — це ще ті створіння, які є господарями й переносниками цілого ряду тяжких інфекційних захворювань тварин і частково людей). Взагалі дослідженнями встановлено, що Ніпах вражає не тільки свиней, а й ряд інших домашніх тварин. Однак зараження людей відбувається, насамперед, саме від свиней, хоча може бути і від людини до людини — таке найчастіше трапляється в медичних установах при порушенні протиепідемічних заходів. В Індії і Бангладеш нерідко зустрічались зараження людей внаслідок вживання забруднених виділеннями кажанів фруктів, насамперед, інфікованого соку фініків.

Перебіг інфекції у людей відбувається в різноманітних формах: від безсимптомних, ГРЗ аж до тяжкого енцефаліту. Симптоми звичайні для інтоксикації — підвищення температури, головний біль, м'язові болі, біль в горлі, блювота. А потім можуть з'явитись неврологічні ознаки, які можуть вказувати на розвиток гострого енцефаліту та інші. Отже, навіть грамотний та кваліфікований лікар навряд чи зможе запідозрити гарячку Ніпах. Для встановлення діагнозу необхідно ретельно зібрати епідеміологічний анамнез: де був, коли почалось (інкубаційний період коливається переважно від 3-4 днів до 2 тижнів), що їв-пив та отримати лабораторне підтвердження.

Чи загрожує гарячка Ніпах Україні? Ця інфекція явно зоонозного походження, яка має чітко окреслений природний ареал і від людини до людини передається з труднощами. У нас не ростуть фініки й тропічні фрукти, відповідно й немає фруктоїдних кажанів. Ні, це зовсім не COVID-19, з його й досі незрозумілим походженням і легким поширенням серед людей. Звісно, гарячка Ніпах може бути завезеною і до нас, але захворювання обмежиться кількома випадками.

Джерело: Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Читати також