Чому 11 червня вважається нещасливим днем?

Іменинники дня: Олександр, Андрій, Богдан, Іван, Марія, Фаїна

У цей день вшановується пам'ять священномучениці Феодосії, діви Тірської. Саме 11 червня за новим стилем мощі Феодосії були перенесені до Венеції. А ось день її кончини церква відзначає 16 квітня. Відомо, що 17-річна Федосія не побажала приносити жертву ідолам, в результаті чого була страчена.

У народі святу називали Колосяниця і Гречишниця, оскільки в цей час починає колоситися хліб і сіють гречку. З давніх часів день Феодосії вважається нещасливим днем: "День святої Феодосії вартий один усіх понеділків". Багато хто навіть намагався не виходити на вулицю без особливої потреби. Роботу в полі та городі також воліли відкласти до наступного дня. Про жита говорили: "Два тижні зелениться, два тижні колоситься, два тижні відцвітає, два тижні наливає, два тижні підсихає".

У минулі часи в цей день спостерігали за горобцями: якщо вони веселі, рухливі, забіякуваті - на хорошу погоду.

Прийнято було саме з Феодосії починати годувати худобу хлібними бубликами - вірили, що в цьому випадку вона буде добре плодитися, а сам приплід буде здоровим.

Дітям 11 червня забороняли стрибати. Говорили, що зараз земля важка, і якщо скакати по ній, це призведе до нещастя. Вважалося, що зараз наливаються колосся і тому землі стає так важко. 11 червня потрібно було співати пісні: "Сонце, сонце, блисни в віконце, дай вівсу зростання, щоб до неба доріс". Таким чином, залучали хороший урожай.

Народні прикмети на 11 червня:

Якщо багато жита з'явилося, значить, грибів багато збереш

Можна було 11 червня ворожити про ціну хліба з жита. Так, якщо воно цвіте у нижній частині - прикмета того, що хліб буде коштувати дешево. Якщо з середини чи з верху - то відповідно ціна буде звичайною або високою. Виходячи з цього планували продаж зерна, запаси і т. д.

Не можна полотна білити, коли жито зацвіло

На Федосію селяни вирушали в поле та оглядали сходи. Якщо хліба 11 червня зійшли - це вважалося нормальним. Великою радістю був налив колосся. А ось, якщо сходи були поганими, багатого врожаю чекати не доводилося.

Історичні події цього дня:

1509 — Англійський король Генріх VIII одружився з Катериною Арагонською, першій із шістьох жінок, котрі в нього були за життя. Коли виявилося, що Катерина не може народити спадкоємця престолу, Генріх розлучився з нею без згоди на те Ватикану, що привело до Протестантської реформації в Королівстві Англія.

1742 — американець Бенджамін Франклін винайшов кухонну плиту. Цей день відзначається як День кухонної плити

1770 — Джеймс Кук відкрив Великий Бар'єрний риф на узбережжі Австралії.

1842 — Вийшла друком поема Миколи Гоголя «Мертві душі» (одна з дат).

1888 — У Києві на Софійській площі в рамках святкування 900-річчя прийняття християнства відкрито пам'ятник Богдану Хмельницькому. Ідея створення пам'ятника виникла серед громадськості з ініціативи історика, професора Київського університету Миколи Костомарова у 1840-х роках.

1889 — Джон Перді і Джеймс Садгвар з Вашингтона винайшли складаний стілець.

1895 — За маршрутом Париж — Руан проведено перші у світі автоперегони. Середня швидкість переможця Еміля Левассо становила 24 км/год.

1930 — Американський зоолог Вільям Біб та інженер Отіс Бертон на побудованій ними батисфері опустилися під воду на 400 метрів. Через два роки вони досягли глибини занурення 900 м.

1955 — під час перегонів 24 години Ле-Мана у Французькій республіці трапилась найгірша автокатастрофа в історії: 84 загиблих та 120 поранених

1965 — королева Єлизавета II нагородила музикантів групи «Бітлз» орденом Британської імперії.

1972 — У Нью-Йорку відбулася прем'єра скандального порнофільму «Глибоке горло» з Ліндою Лавлейс.

1982 — На екрани США вийшов фільм Стівена Спілберга «Іншопланетянин».

1990 — Верховна Рада УРСР змінила порядок вирахування часу на території України, приєднавши країну до східноєвропейської часової зони (відтоді в Україні час на годину відрізняється від московського, що більше відповідає часовим поясам).

1993 — Вийшов в прокат фільм Стівена Спілберга «Парк Юрського періоду».

2002 — Пол Маккартні одружився з Гізер Міллз.

2013 — Держдума Росії прийняла в другому і третьому, остаточному, читаннях закон про заборону «пропаганди гомосексуалізму» серед неповнолітніх.

11 червня народились:

1867 — Шарль Фабрі, французький фізик. Відкрив у стратосфері шар озону, що захищає Землю від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання (†1945).

1887 — Олександр Архипенко, український та американський скульптор і художник, один із основоположників кубізму в скульптурі (†1964).

1910 — Жак-Ів Кусто, французький океанограф, мандрівник, винахідник аквалангу (†1997).

1937 — Воррен Робін, австралійський патолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини 2005 року.

1943 — Відов Олег, російський та американський кіноактор («Джентльмени удачі», «Дика орхідея»).

1953 — Віталій Білоножко, український співак — естрадний виконавець; Народний артист України

1959 — Г'ю Лорі, британський актор, письменник і музикант (за національністю шотландець).

1970 — Анжеліка Рудницька, українська телеведуча, журналістка, співачка, художниця (вишиваний живопис, авторська техніка), громадська діячка, заслужена артистка України.

1985 — Інна Цимбалюк, українська фотомодель, телеведуча, кіноакторка

Цього дня померли:

1903 — Александр Обренович, король Сербії у 1889–1890, убитий терористами організації «Чорна рука».

1937 — Реджинальд Мітчелл, британський авіаконструктор, творець винищувача «Спітфайр».

1979 — Джон Вейн (Меріон Моррісон), американський актор, грав шляхетних героїв в вестернах (*1907).

1993 — Мстислав I (у миру Степан Іванович Скрипник, Патріарх УАПЦ (*1898).

Матеріал підготовлений РІВНЕМЕДІА з відкритих джерел

Читайте також