Медичний спирт складається з етилового спирту або етанолу, який є безбарвною легкозаймистою рідиною, розчинною у воді. Він відомий своїми антисептичними та дезінфікуючими властивостями. Тобто здатністю вбивати шкідливі мікроорганізми. Етиловий медичний спирт ефективно дезінфікує шкіру та медичні інструменти. Особливий запах етилового спирту також є його важливою ознакою.
Етиловий спирт добре розчинний у воді. Причому, у розчиненому стані він зберігає свої антисептичні та дезінфікуючі властивості. Але зі зміною концентрації сила цих властивостей також змінюється.
Мінімальний прояв дезінфікуючих властивостей етилового спирту відмічено при його міцності у 30°. Такий спирт пригнічує розвиток та розмноження мікроорганізмів але не вбиває більшості з них.
Спирт у дозуванні 60°, згідно з європейськими правилами, призначений для догляду за немовлятами. Таким спиртом дезинфікують їх шкіру перед забором крові або введенням вакцини. Це зумовлено більшою чутливістю дитячої шкіри. У пострадянських країнах для цих цілей продовжують користуватися 70° спиртом і такого поняття як «педіатричний спирт» там не існує.
70° етиловий спирт є найбільш вживаним у медицині. Його дезінфікуючі властивості вважаються найкращими. Цей спирт використовують здебільшого для дезинфекції шкіри пацієнта перед уколом, забором крові або надрізом.
70° етиловий спирт ефективно знищує бактерії, грибки та віруси, присутні у шкірній флорі, денатуруючі їх білки та розчиняючи їх ліпідні мембрани. Також, спирт, поки він не випарувався з поверхні шкіри, створює своєрідний захисний бар’єр, який заважає мікроорганізмам потрапити до організму пацієнта.
Спирт концентрацією вище за 70° поступово втрачає свої дезінфекційні властивості. Вважається, що такий спирт має більш дубільний ефект. Спирт високої міцності не здатний проникати у внутрішній простір бактеріальної клітини та ефективно знищувати її. Також концентрований спирт скоріше випаровується з поверхонь.
Медичний етиловий спирт – дуже ефективний бактерицидний засіб, який здатний знищити більшість мікроорганізмів, присутніх навколо нас. Ці бактерії можуть інфікувати рану або забруднити інвазивний медичний пристрій, наприклад скальпель. Іноді медичний спирт також використовують в контексті повсякденної гігієни, наприклад для чищення невеликих інструментів, таких як манікюрні ножиці, пінцети, засоби для видалення кліщів або термометри. Але слід зазначити, що антисептики, такі як спирт, не використовуються для стерилізації медичного обладнання: вони лише дезінфікують його та тимчасово зменшують кількість мікроорганізмів.
Чи є різниця у яких пляшках зберігається медичний спирт – у скляних чи пластикових?
До фасування медичного спирту у стандартні скляні пляшки усі давно звикли. Але останнім часом все частіше нам пропонують купити спирт у пластиковій тарі. Чи безпечно зберігати спирт у таких пляшках? Чи впливає це на його якості та строк збереження?
Спеціальна харчова ПВХ та ПЕТ тара ніяк не взаємодіє зі спиртом та добре підходить для його збереження. Якась взаємодія пластику зі спиртом може початися лише при тривалому нагріванні тари до температури вище 20°С або під впливом діі прямих сонячних променів.
Усякому разі, при збереженні медичного спирту слід дотримуватись наступних правил:
-
Зберігати тару зі спиртом від дії прямого світла;
-
Дотримуватись оптимальної температури у 5-18 ° С;
-
Тара має бути щільно закрита, щоби не допускати контакту спирту з атмосферним повітрям.
Саме для того щоби зберегти вміст від дії сонячних променів, медичний етанол зазвичай продається у темних флаконах. Таку тару можна просто зберігати в аптечці.
Але рекомендовано міняти пляшечки зі спиртом раз на 2-3 роки. Також не забувайте про те, що спирт треба зберігати подалі від дітей.