![](https://rivne.media/media/img/650/2023/04/2023040413455609.png)
У Рівному медики врятували пацієнтку, в якої діагностували рідкісну патологію. Серед пацієнтів із даним діагнозом відсоток летальності дуже високий, але жінці пощастило потрапити до рук фахівців.
Повідомляють на сторінці КНП «Центральна міська лікарня» РМР.
81-річна хвора поступила на ранніх стадіях хвороби в приймально-діагностичне відділення міської лікарні з гострими сильними болями в животі, які виникли раптово на фоні загального доброго стану. Чергові ургентні хірурги Олександр Данильчук та Іван Медвідь запідозрили гостру судинну ситуацію, швидко провівши комп’ютерну томографію в ангіорежимі, разом із лікарем-рентгенологом Андрієм Наливайко, виявили – гостру тромбоемболію верхньої мезентеріальної артерії і викликали на консультацію судинного хірурга.
Судинний хірург відділення трансплантології та планової хірургії Юрій Самойлик розповідає:
«Випадок особливий, адже - це другий подібний випадок в історії лікарні. Зазвичай пацієнти з подібним діагнозом вмирають. Хвороба називається гостра тромбоемболія верхньої мезентеріальної артерії. Ця артерія досить важлива і кров постачає практично весь тонкий кишківник і праву половину товстого кишківника. Трапляється переважно у людей літнього віку, старших 70 років і йде, як ускладнення основної хвороби серця. У даної пацієнтки складна набута вада серця із порушенням ритму серця по типу постійної форми фібриляції передсердь. Дана аритмія створює умови для утворення тромб-емболів в камерах серця, які при скороченні виштовхуються у велике коло кровообігу і вражають судини, закривать судину і викликають раптову зупинку кровообігу у тому чи іншому басейні. У даному випадку це потрапило у судину, яка кровопостачає кишечник. Бригада ургентних хірургів дуже вчасно розпізнала дану патологію. Хвора була в ургентному порядку прооперована. Нами було проведено видалення тромб-емболів з судини, повноцінний кровотік відновився і, таким чином, життя було врятовано".
Як повідомляють у медзакладі, 70-80% пацієнтів з даною патологією, які потрапляють у хірургічний стаціонар помирає від цієї патології навіть, якщо оперуються. Велика роль належить фактору часу: тому, що ця хвороба, в першу чергу, проявляється сильними болями в животі, які потім вщухають і на етапі сильного болю треба якраз оперувати, на стадії ішемії. Якщо вже болі вщухають, тоді наступає змертвіння кишківника, тобто інфаркт кишківника, і вже тоді ризики операції і по відновленню кровотоку вищі, ніж без операції взагалі, бо тоді доводиться видаляти величезні частини кишківника. Із невеликою його часткою хворі практично не виживають.
"Дана пацієнтка поступила вчасно в приймально-діагностичне відділення і вчасно встановлено діагноз, прооперовано і відповідно, післяопераційний період йшов активно з позитивною динамікою. Все гарно відновилось і в такому віці, з такою вадою серця. На даному етапі хвора з гарним самопочуттям, у задовільному стані виписана з лікарні», - додає лікар.