
Лікарка фізичної та реабілітаційної медицини Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни Ольга Стасюк з упевненістю каже, що її професія – це доля.
Повідомляє перший заступник голови РОДА Сергій Подолін.
«Насправді це дуже багатогранна спеціальність, і кожен випадок – унікальний», – розповідає Ольга.
Лікар ФРМ – це невіддільна частина реабілітаційного процесу, та мультидисциплінарної реабілітаційної команди. Саме лікар є першою ланкою контакту – він оцінює стан людини, аналізує всі особливості її здоров’я, встановлює довірливий зв’язок і налаштовує пацієнта на якісний результат.
Разом із командою лікар складає та затверджує індивідуальний план реабілітації, враховуючи функціональний стан пацієнта, його цілі, спроможності та всі супутні захворювання. Впродовж всього періоду реабілітації лікар слідкує за станом пацієнта та його досягненнями.
В окремих випадках сама людина може вважати, що пасивні методи терапії їй підходять більше. Проте найкращий та найефективніший метод відновлення – це активна реабілітація, тобто рух. Й альтернативи немає.
«Сьогодні збільшилася кількість якісної інформації про реабілітацію, проводяться навчальні заходи, що допомагає формувати правильне ставлення до відновлення», – зазначає лікарка.
Нині 99% пацієнтів госпіталю – це люди з множинними травмами. У більшості випадків вони потребують комплексного, міждисциплінарного підходу.
«Наразі в Україні розвивається доказова медицина, і пацієнти все рідше вимагають електролікування та інших неефективних процедур. Реабілітація не дорівнює тисячам гривень, витраченим на санаторно-курортне лікування. Це – наполеглива та чітко структурована робота пацієнта з групою фахівців», – додає Ольга.
Однією з особливих історій стала реабілітація пацієнта з травмою спинного мозку. Попри біль, сумніви й страх, він боровся за своє майбутнє. Крок за кроком: адаптував побут, знайшов роботу у сфері дизайну, а згодом відкрив власний бізнес – виготовлення меблів.
Його історія – це нагадування, що реабілітація дає не лише фізичне відновлення, а й віру в майбутнє.
В Україні реабілітаційні послуги доступні безоплатно у межах Програми медичних гарантій. Цьогоріч система налічує вже близько 11 000 фахівців з реабілітації. Це майже в сім разів більше, ніж у 2022 році. Впродовж двох наступних років планується долучити до системи ще понад 9000 фахівців.