Мазурки, солені огірки з медом і бухти: громада на Рівненщині презентувала свої культурні "родзинки"

На Рівненщині продовжують шукати те, що може претендувати на статус нематеріальної культурної спадщини.

Як зауважив голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш, громади розуміють, що важливо зберегти для майбутніх поколінь і активізуються. Цього разу в лабораторії обласного центру народної творчості презентувала себе Бабинська ТГ.

На розгляд було запропоновано:

  • традицію писанкарства з орнаментикою, притаманною громадам південної частини Рівненщини, а також Волині;
  • традиційний одяг Гощанщини, родзинкою якого є хустка з вишивкою на чотири кінці, що колись імітувала наявність у жінки чотирьох хусток із різною орнаментикою (одяг був дефіцитом, тому тодішні модниці хитрували і були ще тими винахідницями);
  • галушки з маком;
  • солені огірки з медом – огірок умочують у мед і так заїдають "щось міцне";
  • бухти – пироги із зовнішньою солодкою начинкою;
  • мазурки – саме на цій традиційній страві експерти акцентували, аби її дослідити детальніше і збільшити шанси на просування до обласного списку нематеріальної культурної спадщини, а згодом — до національного переліку. Традиція приготування та споживання притаманна великоднім святам, а от із чим пов'язана назва "мазурки", громада ще з'ясовує.

Як зазначила керівниця центру народної творчості Ірина Рачковська, на території Бабинської громади побутує культурне розмаїття, яке формувалося історично чехами та поляками й про це свідчать назви окремих традицій. Проте, їхня регіональна самобутність засвідчує високу шану до рідного – українського.

"За два роки активної роботи до національного переліку НКС потрапили три традиції: виготовлення та гра на дудці-викрутці, наряджання могильних хрестів, приготування голубців із млинцями по-радивилівськи", - нагадав Андрій Карауш.

Читайте також