
У ще однієї росіянки на Рівненщині конфіскували земельну ділянку.
Про це повідомляють у пресслужбі Рівненського апеляційного суду.
Як зазначається, росіянка Людмила Борятинська придбала земельну ділянку, площею 026 га в селі Ситне Дубенського району, в 2019 році.
Право приватної власності відповідачки підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна.
Відповідачка як на час набуття за договором купівлі-продажу права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, так і на теперішній час є громадянкою російської федерації, що підтверджується інформацією Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області.
Водночас у Земельному кодексі України закріплено заборону на набуття іноземними громадянами у власність земель сільськогосподарського призначення, окрім випадків спадкування з подальшим обов’язковим відчуженням.
Також, згідно із ч. 5 ст. 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватися у власність іноземцям, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.
Частиною 1 ст. 145 ЗК України (в редакції, чинній на момент набуття відповідачкою права власності на спірну земельну ділянку) передбачено, що якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може перебувати у її власності, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У разі якщо власник земельної ділянки не відчужив її протягом такого строку, то така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду та продажу на земельних торгах.
Всупереч названим вище положенням чинного законодавства, відповідачка не відчужила придбану нею земельну ділянку сільськогосподарського призначення протягом року з моменту набуття права власності на неї.
Відтак, 27 лютого 2024 року керівник Дубенської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду щодо конфіскації даної земельної ділянки та продажу її на земельних торгах.
Суддя Радивилівського райсуду Олена Делалова задовольнила позов прокуратури. та припинила право власності громадянки рф на земельну ділянку.
Утім, Людмила Боратинська не погодилась з цим рішенням суду та подала апеляційну скаргу.
У поданій апеляційній скарзі зазначала, що в позовній заяві прокурор не навів належного обґрунтування в чому саме порушено або виникла загроза порушення інтересів держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.
За її словами, в матеріалах відсутні докази її російського громадянства. Зокрема, відсутній паспорт громадянки росії, чи будь-який інший документ, що підтверджує цей факт.
Проте Рівненський апеляійний суд залишив її скаргу без задоволення, а рішення Радивилівського райсуду - без змін.
Не погодився апеляційний суд з доводами апеляційної скарги представника відповідачки про порушення права його довірительки на мирне володіння майном.
- Для визначення правомірності втручання держави у мирне володіння громадянки росії її майном підлягає до застосування «трискладовий тест» оцінки відповідного втручання згідно зі статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
У справі, яку переглянув Рівненський апеляційний суд, встановлено, що втручання держави у володіння відповідачки своїм майном відповідає європейським стандартам правомірності такого втручання, оскільки здійснено на підставі відповідних положень чинного земельного законодавства України, переслідує легітимну мету — припинення порушення земельного законодавства, забезпечення дотримання конституційного ладу в державі, складовим елементом якого є належність природних ресурсів як об’єктів права власності українському народові.
Законодавчо закріплений у ч. 4 ст. 145 ЗК України механізм компенсації колишньому власникові вартості проданої на земельних торгах земельної ділянки забезпечує дотримання принципу пропорційності між використовуваними засобами і переслідуваною метою та уникнення покладення на власника надмірного тягаря. Оскільки після реалізації спірної земельної ділянки на земельних торгах відповідачці буде виплачено вартість земельної ділянки, здійснена судом конфіскація земельної ділянки не є надмірним тягарем для громадянки російської федерації, - повідомляють у суді.
Додамо, що такий випадок на Рівненщині стався не верше:
Отримала у спадок: у росіянки конфіскували земельну ділянку на Рівненщині