Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Наймолодшою пацієнткою була 22-річна дівчина: на Рівненщині зросла кількість пацієнтів з інсультом

На Рівненщині щороку спостерігають тенденцію молодшання інсульту. Пацієнти з цим діагнозом частіше - працездатного віку. Нерідко саме працездатність людини внаслідок хвороби втрачається.

Зокрема, за словами завідувача обласного інсультного центру Рівненської обласної лікарні Олександра Погребняка, цьогоріч наймолодшою пацієнткою з інсультом була 22-річна дівчина. Хворій провели необхідне лікування і, в результаті, вона відновилася майже на 100%.

Однак, пан Погребняк зазначає, що профілактика інсульту є ефективною та може врятувати здоров'я та життя людини.

Статистика інсультів на Рівненщині

Заступник директора центру з оперативної роботи, медицини катастроф та ЦЗН КП "Обласний центр екстреної меддопомоги" Олег Ушкевич навів статистичні дані щодо захворюваності на інсульт з початку 2022 року.

Зокрема:

  • Упродовж 10 місяців поточного року кількість звернень на єдину оперативну диспетчерську службу обласного центру екстреної медичної допомоги мешканців з підозрою на гострий інсульт зросла на 383 випадки. 
  • На 406 випадків у порівнянні з минулим роком зросла кількість госпіталізованих хворих з підозрою на гострий мозковий інсульт. 
  • На 6,9% зросла кількість госпіталізації хворих в інсультні центри (заклади, які мають підписаний інсультний пакет) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
  • На 109 випадків знизилась кількість госпіталізацій пацієнтів в заклади охорони здоров'я, які не мають інсультного пакета. Тобто, з 493 до 384 випадків.
  • Зріс відсоток хворих, яких доставляють до медзакладу упродовж часового вікна - 4,5 год. В 21 році це було 55,7% з числа госпіталізованих. Це дозволяє провести системний тромболізис і врятувати велику кількість нейронів кори головного мозку. Цьогоріч це 64,1%.
  • Вдвічі - з 10 до 5 - зменшилась кількість померлих на госпітальному етапі. Йдеться про смерть пацієнта до прибуття бригади, за присутності бригади або під час транспортування у кареті швидкої допомоги.

На Рівненщині є 8 інсультних центрів

У області наразі є 8 інсультних центрів, які законтрактовані і можуть надавати повноцінну екстрену медичну допомогу пацієнтам з інсультом.

Медзаклади укладають відповідний договір з НСЗУ за умови наявності у закладі комп'ютерного томографа. Дане обладнання є ключовим під час діагностування інсульту і подальшого лікування пацієнта.

Саме до цих 8 інсультних центрів розроблено маршрути пацієнта з підозрою на даний діагноз. Транспортують хворих у ті заклади, які є найближчими у той момент, адже час відіграє важливу роль у подальшому лікування та шансах на порятунок та успішне відновлення людини.

Перелік інсультних центрів: Дубенська міська лікарня, Рівненська обласна клінічна лікарня ім. Семенюка, Центральна міська лікарня, Березнівська ЦРЛ, Володимирецька багатопрофільна лікарня, Сарненська ЦРЛ, Рокитнівська багатопрофільна лікарня, Вараська лікарня.

До слова, не має значення - державні чи приватні комп'ютерні томографи. Вони працюють цілодобово та допомагають надавати невідкладну меддопомогу усім пацієнтам, які того потребують. Обстеження є безкоштовними.

"Рівненська область має доволі серйозні проблеми з логістикою доставки пацієнтів. Особливо це стосується віддалених північних районів. Там, на сьогодні, погана інфраструктурна складова. Тобто, погані дороги. На сьогодні, перебуваючи у стані війни, ми не зможемо швидко справитися з цими завданнями. Ми маємо 8 багатопрофільних лікарень - усі з них забезпечені комп'ютерними томографами. Це є передумовою для укладання контракту з Національною службою здоров'я. Крім того, найближчим часом ми отримаємо ще два нових комп'ютерних томографи і розмістимо їх відповідно до того пріоритету, де вони найбільш необхідні", - зазначив директор Департаменту ЦЗ та ОЗ населення РОДА Олег Вівсянник. 

Профілактика та як розпізнати інсульт у людини в перші хвилини

"За весь минулий рік ми прийняли близько 690 пацієнтів. За 9 місяців цього року - майже 650. Відчувається значний ріст пацієнтів з інсультом. З чим це пов'язано - війна, стреси, недостатність коштів, погане відношення до власного здоров'я, відсутність адекватної профілактики", - зазначає завідувач обласного інсультного центру Рівненської обласної лікарні Олександр Погребняк.

За його словами, є загальна шкала ознак, за якими люди без медичної освіти зможуть розпізнати у іншого інсульт - МОЗОК.

М - мовлення (порушується здатність говорити розбірливо),

О - очі (порушується зір, з’являється двоїння або випадає частина поля зору),

З - запаморочення (раптове, може супроводжуватися падінням чи рвотою),

О - обличчя (опустився кут рота, помітна асиметрія),

К - кінцівки (слабкість в руці чи в нозі).

Щодо профілактики інсульту, то важливою складовою є контроль тиску. Саме на цьому наголошує завідувач хірургічною кафедрою №1 ДЗ "ЛДМУ", нейрохірург Сергій Усатов.

"Шкідливі звички, асоціальний образ життя, знижена рухова активність, навантаження роботою, стресовий фон, екологія. Інсульт це результат підвищеного тиску та атеросклеротичного ураження судин. Це неконтрольоване, неліковане підвищення тиску. Потрібно тримати при собі тонометр і слідкувати за тиском", - говорить хірург.

За його словами, для молодих людей нормальним тиском вважають 120 на 80. Для середнього віку - це 140 на 80. Для старших людей допустимі норми - від 150 до 160 на 80.

Читати також