Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Ніколи не пересихає: на півночі Рівненщини серед лісу "причаїлась" водойма

Фото -  Іван Скаковець

Рухаючись навпростець від урочища Юзефін до Смолярні на півночі Рівненщини, посеред соснового молодняку привертає увагу велика природна водойма. Швидше за все вона нагадує лісове озерце. Орієнтовно її площа складає до 3 га. Цікаво те, що ця водойма ніколи не пересихає, хоч і має незначну глибину. Рівень води тримається завдяки невеликому болоту, що підступає з одного боку та сезонним дощам. Мова йде про Вуголіну лужу і знаходиться вона в межах НПП «Пуща Радзівіла».

Як повідомляє дослідник-краєзнавець Іван Скаковець, назву цієї водойми місцеве населення пов’язує із нападами татар, які здійснювали численні набіги на поліські землі у ХVІ-ХVІІ ст. За однією з легенд, на цьому місці стояло табором чимале татарське військо. А їхні коні своїми копитами вибили велику ямку, що аж «…земля ввогнулася». Інша легенда мовить про запеклий бій козаків з татарами саме на цьому місці, а «…коней і людей було стільки, що земля не витримала і увігнулася». Як бачимо, ці легенди практично доповнюють одну одну. Тому правильніше цю місцину було б назвати Ввігнута (Ввогнута) лужа. Можливо, так і було, але з часом ця назва спростилася до Вуголіної.

До речі, багато довколишніх топонімів також пов’язані з татарськими набігами тих часів. Це Точища (столочена кіньми земля), Стоячка (місце таборування татар), Жіноча Погоня (місце, де ховалися жінки з дітьми від захопників) тощо. А ще тут дуже розповсюджений аїр – татарське зілля. Кажуть, що татарські завойовники завжди брали з собою в похід насіння аїру. Прикопували його в болотистий ґрунт. Якщо воно приймалося і проростало, значить воду можна було сміливо пити. Так вони застерігали себе від хвороб.

Урочище Вуголіна лужа входить до туристичного маршруту «Край над Ствигою», до розробки якого були залучені учні Глиннівського ліцею.

Читати також