Рівне Медіа

Обрізка троянд влітку: поради для дачників

Вирощування троянд - це складний та багатоетапний процес, який не завершується обмежується весною та осінню. Влітку необхідно провести не менш важливу обрізку кущів після та в період цвітіння.

Така обрізка:

 • дозволяє рослині не витрачати сили на формування насіннєвого матеріалу
 • покращує декоративний вигляд кущів
 • запобігає виникненню грибкових хвороб
 • стимулює зростання і появу більшої кількості бутонів
 • запобігає загущенню та сприяє вільній циркуляції свіжого повітря
 • омолоджує рослину.

Потрібно видаляти:

 • всі хворі, слабкі й мертві пагони до рівня землі
 • паростки, що ростуть всередину куща
 • гілки, що в діаметрі тонші за олівець, щоб рослина не витрачала на них сили, оскільки до зими вони не встигнуть досить зміцніти й вимерзнуть
 • дикі пагони, які з'являються у щеплених троянд нижче місця щеплення та у кореневій частині. Такі відростки видаляються дощенту, відразу після виявлення. Вони послаблюють прищеплену культурну рослину, відрізняються від неї дрібним листям і жорстким стеблом
 • сліпі пагони. Це пагони, на яких відсутнє цвітіння через поганий розвиток бруньок з різних причин. На таких бруньках непомітне ростове вічко. З'являються дуже часто, якщо троянду перегодовували. Такий кущ жене товсті й потужні, але не квітучі пагони. Також причиною появи сліпоти може бути недостатнє освітлення або невдале сусідство з іншими декоративними чагарниками
 • відцвілі квіти й суцвіття. Зріз робимо з нахилом до зовнішніх ростових бруньок, приблизно на 0, 5 мм вище бруньки. Таким способом можна стимулювати зростання і подальше цвітіння. Ці бруньки - зачатки троянд, розташовуються в листових пазухах і їх добре видно після опадання листя.

Обрізку проводять в суху погоду секатором або ножем до білої серцевини гілок; якщо стебло грубе, то використовують садову пилку. Інструмент повинен бути гострий і чистий, бо затуплений і брудний - може стати причиною виникнення інфекції. Зріз роблять гладким, без щербин. Якщо обрізка троянд виконана неправильно, рослина може загинути. Вище бруньки - стебло засихає і відмирає, нижче - можливе пошкодження бруньки й занесення інфекції. Якщо надріз зроблений з неправильним нахилом, то брунька починає утримувати вологу і поступово загниває. Свіжий зріз замазують садовим варом.

Варто пам'ятати, що троянду не прищипують.

 1. Видалення відцвілої квітки за допомогою прищипування квітоніжки, як у нарциса або тюльпана, призведе до ослаблення пагона. Це відбувається, тому що пагін після прищипування починає витягуватися, стає більш ламким.
 2. Чайно-гібридні та паркові троянди обрізаються до третьої нижньої зовнішньої бруньки (від основи пагона). Деякі садівники рекомендують обрізати пагін довжиною у чотири справжніх листки. Після такої обрізки сформується міцний пагін, на якому розквітне гарна троянда. Можна відрізати, звичайно, до першої зовнішньої бруньки. Тоді пагін відростає не такий міцний й квітка буде меншою. Обов'язково зріз робити над брунькою.
 3. У ґрунтопокривних троянд (і всіх багатоквіткових) слід видаляти з суцвіть лише ті квіти, що відцвіли. Якщо вже всі бутони розкрилися, то видаляється все суцвіття до першої бруньки.
 4. Обрізка витких троянд полягає у видаленні суцвіть до першого листочка. Це стимулює розгалуження і раннє цвітіння в наступному році у троянд, які цвітуть один раз, і повторне цвітіння у тих, що цвітуть ціле літо.
 5. При літній обрізці троянд штамбових сортів контролюють напрямок росту пагонів, направляючи найбільшу бруньку зростання всередину, як при обрізанні навесні.
 6. Після обрізки троянди слід добре полити та підживити.

Читати також