Опалення будинку тепловим насосом: принцип роботи, ціна, переваги й недоліки

Сьогодні більшість будинків в Україні обігріваються за допомогою природного газу, твердого/рідкого палива чи електрики. Однак ми пропонуємо розглянути більш вигідний та екологічний спосіб — опалення тепловим насосом. Системи з'явилися на українському ринку порівняно недавно, хоча в Європі активно використовуються вже понад п'ятдесят років. На відміну від звичайного обладнання, теплонасос потребує лише трохи електроенергії, а основну масу тепла отримує просто з навколишнього середовища.

Що таке тепловий насос та як він опалює будинок?

Система працює за принципом «зворотного холодильника» — витягує максимум енергії з природного джерела та витрачає її на обігрів/кондиціонування кімнат та гаряче водопостачання в домі. Для простішого розуміння, розглянемо принцип, як послідовність:

  • Рідина з низькою температурою замерзання, так званий «розсіл», циркулює в зовнішньому контурі, забираючи тепло з навколишнього середовища — повітря, води чи ґрунту, залежно від типу агрегата. 

  • У випарнику розсіл передає енергію холодильному агенту, фреону чи подібній речовині. Внаслідок цього холодоагент переходить у газоподібний стан.

  • Газ подається на компресор, де під тиском нагрівається до максимально високих температур. 

  • Гарячий газ проходить крізь теплообмінник, де охолоджується та знову перетворюється у рідину. Отримане від нього тепло використовується для опалення приміщення та підігріву води у будинку. 

Які типи теплових насосів застосовуються для опалення будинків

Геотермальне обладнання

На глибині 10+ метрів ґрунт ніколи не замерзає, а енергії там достатньо для опалення навіть великого будинку. Зовнішній контур геотермального теплонасоса викладається петлями до кількох глибоких свердловин або розміщується горизонтально під шаром землі.

Водяні теплові насоси

Якщо роботи із землею не плануються, можна розглянути прилади, що використовують тепло води. Для цього потрібно мати в доступності водойму, криницю, свердловину або, принаймні, резервуар зі стічними водами, які не замерзають навіть в різкі морози.

Низькотемпературні повітряні агрегати

Найпростіші в установці, оскільки джерелом тепла буде повітря. Однак такі системи є найменш стабільними та змінюватимуть свою ефективність навіть протягом доби (залежно від температури повітря). У морози -20 чи менше повітряні насоси можуть суттєво втрачати ефективність; в цьому разі потрібно обладнати додатковий спосіб опалення.

Схема роботи повітряної системи. Фото: alterair.ua

Чому варто звернути увагу на опалення будинку тепловим насосом?

  • Багатофункціональні теплові насоси забезпечують будинок одночасно опаленням, кондиціонуванням та гарячим водопостачанням;

  • Ці пристрої повністю екологічні;

  • Принцип роботи теплонасоса дозволяє отримувати +-5 кВт тепла, витрачаючи 1 кВт електричної енергії;

  • Мають високий рівень безпеки;

  • Сучасна автоматика контролює не тільки головний агрегат, але і бойлери, батареї, вентиляцію тощо;

  • Термін служби складає 30+ років, якщо власник уважно ставиться до обслуговування системи.

Міфи та правда про теплонасоси

Ціна теплонасосів

Так, вартість усіх робіт зі створення теплонасоса «під ключ» може бути в кілька разів вищою, ніж обладнання «традиційного» обігріву, але не для всіх. Наприклад, якщо ви порівнюєте установку геотермального теплонасоса та підведення газу, прокладеного притиком до будинку – результат може бути схожим. А для тих, чиї будинки віддалені від головної труби на 250+ метрів, тепловий насос уже не здасться таким дорогим.

Окупність проєкту

Через високі початкові інвестиції багато людей впевнені, що окупність затягнеться на 20+ років. Але ефективність та економічність (тож і окупність) теплонасосів сильно залежать від того, як саме зібрали систему та в яких умовах її використовують. Грамотно спроєктований агрегат починає працювати на економію через 2-5 років. Якщо після року використання прилад не почав окупатися, потрібно провести професійну діагностику системи

Теплонасоси можна зібрати самостійно

Ніхто не завадить вам експериментувати, проте подивимося правді у вічі. Теплонасос — це не просто послідовно з'єднані теплообмінники, компресор, випарник та розширювальний клапан. Результат таких експериментів закономірно називається "не дуже". А отримані агрегати працюють погано або, що частіше, вирушають на звалище.

Як розраховують вартість обігріву теплонасосом?

Щоб розрахувати опалення будинку в домашніх умовах, можна скористатися онлайн-калькулятором. Але спочатку зберіть такі показники:

  • Загальна площа житла та середня висота стелі;

  • Наявність підвалу, горища, басейну, каміна, печі;

  • Кількість поверхів;

  • Якість теплоізоляції;

  • Потужність обладнання;

  • Ціна електроенергії;

  • Амплітуда температур на вулиці та в приміщенні тощо.

Читайте також