
Солодкий і кислий, із дріжджами і без, білого, червоного чи бурштинового кольору, не лише втамовує спрагу, але і має цілющі властивості – квас, інформує ТСН.
На запорізькому підприємстві повний цикл виробництва квасу від самого зернятка. У виробничому цеху гуркіт, тут і варять сусло – основу для приготування квасу. В окремому цеху виготовляють тару. Заготовки тут схожі на маленькі гільзи. Вичавки, які лишаються від виробництва, продають місцевим фермерам
На кожному етапі виробництва якість перевіряють у лабораторії. Зокрема - на рівень вуглеводів та вміст спирту. Алкоголь в продукті є, але не більш ніж пів відсотка.
«Ви коли кефір п'єте, у вас багато алкоголю в організмі. Ну і тут так само, десь на рівні, що в кефірі, що в квасі - алкоголю однаково», - твердять на виробництві.
Багато українських виробників використовують сусло, виготовлене саме у Запоріжжі. Але технології приготування напою різні. Тож і смаки квасу відрізняються.
А дієтологи кажуть, що квас вкрай корисний. Оксана Скиталінська готує його удома з доступних для усіх продуктів. Столовий буряк подрібнює на терці. Пригадує: схожий квас готувала ще бабуся і прожила до 94 років. У буряках багато бетеїну. І це один із секретів цілющості напою.
«Це особливий пігмент, який має корисну дію на наші судини, нашу печінку, на наш мозок», - запевняє дієтологиня.
Вкладає у банку і заливає водою, додаючи трішки цукру.
«Він перебродить і з нього утвориться вуглекислий газ і все. Молочні бактерії утворяться і там не буде цього цукру», - переконує Оксана.
За словами дієтологині, не менш корисний квас і якщо там є дріжджі, бо в них дуже багато вітамінів групи В, тому із дріжджами і з житнім хлібом, квас теж дуже корисний.
Червоний квас готує і киянка Оксана Барабаш. Але буряки у неї разом із гичкою, бо так корисно для людської мікрофлори. Додає ще й розтерті родзинки та житній домашній хліб, щоб пришвидшити процеси бродіння.
Є в Оксани квас і з салатними дикоросами.
«Лобода, кропива - має дуже багато білка - до 30%. А ще 17 амінокислот», - твердить жінка.
Банку заповнює ще й листям шовковиці, липи, подорожника, кульбаби, кислиці, та портулака.
«Ще одна унікальна рослина - щириця або амарант - ясний розум і багато сили для нашого здоров'я. Я дам 2 гілочки звіробою», - ділиться рецептом Оксана.
Замість дріжджів - житня закваска. Такий напій буде корисний для шлунку. Але вживати не більше склянки на день. Цілющі властивості і в напою із білокачанної капусти та лимону.
Із допомогою квасу можна приготувати Верещаки - це давня страва, яку готували українці і дві сотні років тому, каже шефкухар із Кропивницька Володимир Кравчук. Головниий інгридієнт - хлібниий квас.
«Якиий ми будемо використовувати при запіканні і потім з нього ми будемо готувати соус для подачі», - розповідає кухар.
До порізаних свинячих реберець додаємо сіль, перець та часник і обсмажуємо.
«Шматочки м‘яса нам необхідно просто підрум'янити. Приправа орегано, одна чайна ложка - буде достатньо», - продовжує готувати Володимир.
Обсмажені реберця заливаємо літром квасу.
«Я в приготуванні цієї страви використовую квас хлібниий. Тому що він іде із солодом і у має бутньому це додасть аромату нашому соусу», - каже чоловік.
Поки реберця півтори години при 180 градусах запікаються у духовці, можна приготувати квасовий енергетик. Лід, філіжанка еспресо, трохи сиропу, квас - усе ретельно перемішуємо.
Тим часом реберця готові. Квас, в якому вони запікались, зливаємо у пательню і готуємо соус.