Рівне Медіа

По яких сферах бізнесу карантин ударив найсильніше?

Карантин став випробуванням для усіх напрямів бізнесу в Україні. Однак, в деяких галузях не припинявся активний набір співробітників. Декому «пощастило» менше. Експерти grc.ua розповідають, які сфери прийняли на себе основний удар карантинних обмежень та як це відобразилось на ринку праці.

Хто постраждав від пандемії?

Абсолютній більшості (71%) роботодавців вдалось уникнути скорочень – такі результати показали спільне дослідження видання «БІЗНЕС», міжнародного кадрового порталу grc.ua та KPMG Ukraine “HR в період пандемії”. До того ж учасники опитування в рамках проєкту «Рекруторія» повідомили: 23% роботодавців продовжували набір співробітників за «докарантинним» планом.

Зокрема, аналіз бази вакансій grc.ua показує, що, наприклад, на початку карантину, відбувся сплеск активності в плані пошуку IT-спеціалістів. У цей час, коли компанії переходили на дистанційну роботу, роботодавці активно шукали спеціалістів, які зможуть підтримувати життєздатність IT-інфраструктури: підключати співробітників до віддалених робочих столів, вирішувати технічні проблеми тощо. У квітні, коли бізнес почав активніше розвивати сегмент онлайн-доставки, зріс попит на логістів, водіїв, кур’єрів – кількість пропозицій про роботу для них зросла майже вдвічі (на 95%). Це стосується і адміністративного персоналу. Кур’єрів, перекладачів, секретарів, операторів колл-центрів тощо найактивніше шукали у квітні, коли зросла потреба у спеціалістах, які будуть опрацьовувати онлайн-замовлення.

Призупинено набір нових кадрів

І хоча, як ми писали вище, майже три чверті роботодавців змогли зберегти природну плинність кадрів, більшість компаній не мала можливості розширювати штат протягом останніх місяців. Зокрема, опитування, проведене на початку квітня, показало, що 50% роботодавців поставили на паузу підбір нових співробітників, ще 19% проводять співбесіди, але для формування кадрового резерву. Ці данні збігаються з результатами дослідження “HR в період пандемії”. Так, 46% його учасників повідомили про тимчасове призупинення набору персоналу.

Серед галузей, які найвідчутніше скоротили кількість вакансій: готелі, ресторани, туристичні оператори, салони краси, непродуктовий ритейл, тощо.

Так, наприклад, у сфері гостинності весною традиційно відбувається активний пошук персоналу, який передує сезону відпусток та збільшенню попиту на послуги цієї сфери. Проте у березні цього року кількість вакансій у галузі зменшилась більше ніж на 50% в порівнянні з лютим та ще майже на 40% у квітні в порівнянні з березнем. Та й ті пропозиції про роботу, які розміщувались, були скоріше на перспективу, а не на оперативне працевлаштування.

Відчутно скоротилась кількість вакансій від компаній, які надають послуги для населення (Салони краси, Туристичні компанії, Домашній персонал, Пошиття, ремонт одягу та взуття, Центри розваг тощо). У березні вони розмістили на 10% вакансій, ніж у лютому.

Майже на чверть менше пропозицій про роботу розмістили у квітні представники галузі «Нехарчові товари народного споживання» (Будматеріали, виробництвом та торгівля тютюном, одягом та взуттям, текстилем, побутової хімією, косметикою тощо). А от у травні ця галузь почала оживати: станом на середину місяця у ній розмістили на 57% більше вакансій, ніж у квітні.

Від’ємна динаміка в кількості вакансій протягом всього карантину спостерігалась і у сфері «ЗМІ, маркетинг, реклама, PR, дизайн, продюсування». Зменшення кількості рекламодавців призвело, в тому числі, до того, що шукати співробітників такі компанії стале рідше: на 4% у березні в порівнянні з лютим, майже стільки ж у квітні та на 13% у травні в порівнянні з квітнем.

Скорочення та ріст безробіття

Разом з зупинкою та регресом у багатьох сферах бізнесу, головною проблемою, викликаною коронакризою, є зростаюче безробіття. Так, у квітні МВФ спрогнозував, що цього року в розвинених країнах безробіття зросте з 4,8% до 8,3%. Наприклад, за час карантину в США цей показник збільшився з 3% до 14,7%.

Яка ж ситуація на українському ринку праці? Учасники дослідження “HR в період пандемії”, представники бізнесу та роботодавців, повідомили: вже скоротили персонал 7,6% компаній. А от ще 21% роботодавців не відкидають можливості звільнень у найближчі 1-2 місяці.

Паралельно з вищезгаданим дослідженням експерти grc.ua проводили опитування серед пошукачів, щоб дізнатись, як за час карантину змінились їх форма ти тип зайнятості. Результати близькі до картини, яку змалювали роботодавці: під скорочення попали 6% респондентів. Серед них представники сфери гостинності, HR-менеджери та рекрутери, маркетологи, IT-спеціалісти, адміністративний персонал, менеджери по роботі з клієнтами та продавці в магазинах тощо.

Читати також