Покрова 2021: історія свята, традиції та народні прикмети

Ілюстративне фото

В Україні в четвер, 14 жовтня, святкують Покрову Пресвятої Богородиці. Що варто знати про це свято та які народні прикмети дійшли до наших часів - читайте у статті.

За переказами, в цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ’я – Константинополь. Жителі візантійської столиці звернулися з молитвою і проханням про порятунок до Богородиці. І вона, за розповідями, з’явилася перед людьми та вкрила їх своїм покровом (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей.

Православні християни в свято Покрова моляться перед образом Богородиці, просять милості, здоров’я і допомоги, вірячи, що протягом року Богородиця оберігатиме їх, накривши своїм покровом.

Народні прикмети

  • Якщо господиня напече багато млинців, то в зимову холоднечу в будинку буде тепло.
  • Незаміжні дівчата вважали, що якщо на Покрову добре повеселитися, то можна знайти хорошого жениха. З цією прикметою пов’язана і традиція звертатися до Богородиці у святковий день з благаннями про заміжжя.
  • Зима буде ранньою і холодною, якщо на Покрову відлітають журавлі.
  • Яка Покрова – така і зима.
  • Звідки на Покров вітер дме, з того боку і чекай перші морози.

Традиції на Покрову

У давнину на Покрову сваталися та одружувалися. Дівчата молилися, щоб швидше вийти заміж. Вони ставили свічки в церквах перед іконою Богородиці, а ввечері читали перед образами особливу молитву: "Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку. Не стежкою, не квіткою, а чесною наміткою ... хоч ганчіркою, аби не зосталася дівкою". За народними переказами, земля-мати теж просить Покрову накрити її "білою наміткою". І якщо в середині жовтня випаде сніг, – це на щастя молодятам.

Ще в цей день можна було дізнатися, хто народиться у пари. Для цього на ниточку підвішувалися персні, опускали їх у воду, а потім їх тримали над долонею того, кому ворожили. Якщо перстень робив кругові рухи – то чекати дочку, а якщо рухався, як маятник, – то народиться хлопчик. Тому якщо хочете дізнатися свою найближчу долю можете провести ці обряди, і нехай вони вам принесуть добробут.

У цей день, за повір'ями, домовик вкладається спати, і з цим пов'язували ритуал "Запікання кутів". Домовика просили зберігати тепло будинку взимку, пекли спеціальні млинці невеликого розміру, а перший млинець ділили на чотири частини й розносили по кутах хати як задобрення, щоб дух будинку був ситий і спокійний.

Ще одна традиція цього свята радить не братися за роботу, а сходити в гості. Покрова – веселий празник, тож його було заведено святкувати кілька днів: із застіллям, великою кількістю їжі та напоїв.

Читайте також