Правець: симптоми та як захиститися від небезпечного захворювання

Із настанням весни та початком сільськогосподарських робіт ризик захворювання на правець значно зростає.

Інформують у Рівненському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

Правець — це гостре інфекційне захворювання, спричинене бактерією Clostridium tetani. Вона мешкає в ґрунті, пилу та фекаліях тварин, а її спори можуть проникати в організм через порізи, рани чи укуси. Інфікуватися можна навіть через незначну травму. Найбільший ризик інфікування мають люди, що постійно працюють із ґрунтом, на земельних роботах. Після потрапляння в тіло бактерія починає виробляти потужний токсин — тетаноспазмін, який уражає нервову систему.

Симптоми правця:

  • м’язові спазми, особливо щелеп (через це захворювання іноді називають «тріскуча щелепа»);
  • болісні скорочення м’язів у всьому тілі;
  • ускладнене ковтання та дихання;
  • судоми, лихоманка, потовиділення.

Правець не передається від людини до людини, проте має високу смертність — особливо серед дітей і літніх людей. Лікування передбачає введення адсорбованого дифтерійно-правцевого антитоксину, антибіотиків і підтримувальну терапію для полегшення симптомів.

Найефективніший захист — вакцинація. Ефективність вакцинації від правця (за умови отримання повного курсу щеплень) сягає 100%. В Україні щеплення проти правця входить до переліку обов’язкових: у дитинстві застосовується вакцина АКДП, дорослим рекомендовано поновлювати захист шляхом ревакцинації вакциною АДП-м кожні 10 років, починаючи з 26-річного віку. У разі поранення людина, яка давно не вакцинувалася, може потребувати екстреної імунізації або введення протиправцевого імуноглобуліну.

Правець — небезпечне захворювання, якому можна запобігти. Для цього необхідно дотримуватися профілактичних заходів і своєчасно звертатися за медичною допомогою за виникнення будь-яких ризиків інфікування.

Читайте також