Новини Рівного - Rivne Media

Рівень радіації на Рівненщині у липні

фото ілюстративне

Фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології в рамках загального радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, що виконується гідрометеорологічними організаціями України проводять щоденний оперативний контроль за станом радіаційного забруднення приземного шару атмосфери. 

За регламентом спостережень визначаються наступні показники радіаційного забруднення:
- потужність експозиційної дози гама-випромінювання ( гама-фон)
- сумарна бета-активність атмосферних випадінь.

Спостереження за потужністю експозиційної дози гама-випромінювання проводиться щоденно о 09 год. літнього часу на спеціально обладнаних місцях метеомайданчиків (АМСЦ Рівне, М Сарни та М Дубно), та в робочі дні о 10 год. літнього часу на території радіологічної лабораторії (м.Рівне) для достовірності отриманих результатів. 

В липні місяці 2019 року було проведено 115 замірів ПЕД гама-випромінювання по чотирьох пунктах спостереження. Мінімальні значення гама-фону по пунктах спостереження, що знаходяться на території Рівненської області не перевищували 10-12 мкР/год , максимальні – 13-17 мкР/год..

Росту величини експозиційної дози гама-випромінювання по пунктах спостереження за контрольований період, у порівняні з червнем 2019 року та липнем 2018 року, не встановлено.

Наведені дані свідчать про те, що радіаційний фон практично на всій території області є сталим та знаходиться в межах доаварійних рівнів, обумовлених головним чином природними радіоактивними ізотопами та космічним випроміненням. Середнє значення потужності експозиційної дози гамма – випромінювання на території Рівненської області в липні 2019 року - 13 мкР/год.

В липні місяці 2019 року радіологічною лабораторією Рівненського ЦГМ проводився радіометричний аналіз проб атмосферних випадінь по 19 пунктах спостереження 9-ти західних областей України, два з яких знаходиться в межах Рівненської області - М Сарни та АМСЦ Рівне. За звітний період було проаналізовано 32 проби атмосферних випадінь з двох пунктів спостереження на території області. Експозиція кожної з планшетних проб складає 48 годин і відповідно в часовому проміжку охоплює в цілому весь місяць. 

Сумарна бета-активність атмосферних випадінь в липні 2019 року складала в середньому по Рівненській області - 1,9 Бк/м2/за добу. Мінімальні значення коливалися в межах 0,7-0,8 Бк/м2/за добу, а максимальні 2,8 -3,1 Бк/м2/за добу.

За контрольований період різких коливань величини сумарної бета-активності не спостерігалось. Максимальні значення відрізняються від середньомісячних у 1,4-1,6 рази.

Високим рівнем радіоактивного забруднення вважається щільність радіоактивних випадінь за результатами першого виміру після відбору 110 Бк/м.кв. за добу і вище. Виміри щільності бета-активних випадінь з атмосфери враховують як природні так і штучно утворені радіонукліди.

За даними лабораторних спостережень радіаційна обстановка на контрольованій території у липні 2019 була стабільною і не зазнала змін у порівняні з попереднім звітним періодом.

Рівненський обласний центр з гідрометеорології

Читати також