Дзержинський райсуд міста Харкова задовольнив клопотання прокурора Офісу генпрокура про звільнення від відбуття покарання російського військового Максима Кріштопа.
Про це повідомляє "Судовий репортер".
Згідно з копією листа Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, 3 березня прийнято рішення про обмін Кріштопа як військовополоненого для звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора. Рішення про обмін ухвалили наступного дня після вироку суду, яким Кріштопа за порушення законів та звичаїв війни засудили до 12 років ув'язнення.
У судове засідання щодо зільнення від покарання ні Кріштоп, ні його адвокат не з'явилися, передавши заяву про розгляд справи без їх участі. Засуджений підтвердив, що погоджується із клопотанням прокурора, оскільки йдеться про обмін.
Донедавна Кріштоп утримувався в Київському слідчому ізоляторі. Раніше також перебував у Харківському СІЗО. Очікуючи вироку, росіянин загалом провів в українських місцях несвободи майже рік.
Скасовуючи покарання, суд постановив передати росіянина під нагляд представникам уповноваженого органу, що відповідає за поводження з військовополоненими — Головного управління розвідки Міністерства оборони України, для організації та проведення обміну.
Дзержинський райсуд Харкова за клопотанням адвоката проводив закритий судовий розгляд у частині, коли обвинувачений давав показання. У публічному тексті вироку свідчення Кріштопа також не наводяться як інформація, що заборонена для оприлюднення. Причини цього в рішенні не пояснюються, але в підготовчому засіданні захисник наполягав на повністю закритому процесі з міркувань безпеки для обвинуваченого. Відомо тільки, що Кріштоп вину визнав і начебто сприяв розкриттю злочину.
Нагадаємо, що 6 березня 2022 року два російські літаки бомбардували Харківську радіотелевізну передавальну станцію вісьмома авіабомбами загальним тротиловим еквівалентом 2 тонни 400 кілограм.
Телевежа була цивільним об'єктом, біля неї не розміщувалося озброєння, військова техніка, не дислокувалися збройні формування, вона не використовувалася військовими для передачі інформації. Станція надавала послуги телефонного зв'язку, функціонування системи оповіщення (сигнал «Увага всім») і трансляції телерадіопрограм, за допомогою яких мирному населенню доводиться інформація про загрози надзвичайних ситуацій, небезпеки життю або здоров'ю людей та заподіяння шкоди майну.
За версією слідства, наказ на знищення телевежі віддав генерал-майор Олег Маковецький, якого призначили командуючим 6 армії військово-повітряних сил та протиповітряної оборони Західного військового округу Збройних сил РФ.
Командир військової частини 45117 (бомбардувального авіаційного полку 6 армії) Олексій Лобода довів це до відома двох льотчиків і двох штурманів та наказав приступити до виконання.
Пілотом головного (ведучого) літака, за яким слідував другий, був підполковник Кріштоп, заступник командира 47 бомбардувального авіаційного полку, в/ч 45117.
Кріштоп не відмовився від виконання злочинного наказу та виконав його.
Буквально за хвилину після бомбардування літак Су-34 збили військовослужбовці Національної гвардії України. Кріштоп катапультувався і близько 2 години ночі був затриманий українськими військовими.
Читайте також: Скинув 8 бомб на Харківську телевежу: в Україні засудили російського пілота