Скільки особин рисі мешкає на території Рівненського природного заповідника

Фахівці Рівненського природного заповідника в Міжнародний день рисі, який відзначають сьогодні, 11 червня, поділилися цікавими фактами про життєдіяльність цієї дикої тварини, і розповіли скільки її особин налічують на його території.

11 червня 2018 року за ініціативи європейського природоохоронного проєкту 3Lynx Project вперше відзначили Міжнародний день рисі. Започаткували цю традицію для того, щоби поширювати знання про дику кішку та порушити питання її збереження. Із того часу відзначати екологічну дату стали щороку 11 червня.

Рись євразійська – це найбільша дика кішка України, яка втрачає свій дім. Сьогодні в Європі налічується від 8 000 до 9 000 особин. В Україні — близько 500 особин, із них у Карпатах — близько 400, та на Поліссі — до 100 особин.

На території Рівненського природного заповідника чисельність рисі оцінюється в 5-12 особин, у середньому 7-8 особин постійно мешкає в заповіднику. Основні оселища тварини в заповіднику - це водно-болотні угіддя. Із чотирьох масивів Рівненського природного заповідника вона трапляється на масиві Сомине. Тут рись має територіальний статус, виводкові ділянки. На інших масивах трапляється рідко, переважно під час зимових переходів. Основними стаціями, де найчастіше трапляється рись, є:

  • меліоративні канали;
  • боброві дамби та хатини;
  • повалені старі дерева;
  • місця із сильною лісовою захаращеністю;
  • місця концентрації копитних.

У заповіднику рись живиться сарною європейською, зайцем сірим, тетеревинними та горобинними птахами, бобром, а також дрібними ссавцями.

Основні чинники, що негативно впливають на чисельність рисей в Україні:

  • зменшення площі її оселищ — високогірних лісів, заболочених рівнин Полісся;
  • негативний уплив людського господарювання, наприклад, лісозаготівлі, туризму;
  • зменшення кормової бази, а саме дрібних копитних і ссавців;
  • трофейне незаконне полювання (браконьєрство);
  • недосконале законодавство у сфері запобігання та виявлення порушень правил полювання.

Рівненський природний заповідник активно впроваджує Національний план дій з охорони рисі євразійської в Україні, де застосовує класичні та сучасні методи моніторингу, що є складником ефективної охорони виду.

Рись є видом, від якого залежить здоров’я екосистем і життєвий цикл інших видів. Відтак, охороняючи рись та її оселище шанс на виживання отримують інші види тварин та рослин, зокрема червонокнижні, що живуть поруч із нею.

Ліси завдячують здоров’ям плямистій хижачці, адже кожен в екосистемі має свою нішу.

Читайте також