Стартує наступний етап медичної реформи: що чекати мешканцям Рівненщини

Рівненщина у числі 18-ти областей та разом з Києвом бере участь у реалізації наступного плану змін у медицині. Уряд ухвалив Постанову “Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я” від 28 лютого 2023 р. № 174.

Про це повідомили у Департаменті цивільного захисту та охорони здоров'я населення РОДА.

Таким чином стартує наступний етап медичної реформи.

У ній передбачено затвердити Порядок функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їх меж. А для цього необхідно обласним військовим адміністраціям подати до 1 травня 2023 р. для погодження Міністерства охорони здоров'я України пропозиції щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров’я та проекти планів розвитку госпітальних округів.

Госпітальні округи з поділом на госпітальні кластери функціонують з метою забезпечення територіальної доступності до якісної медичної та реабілітаційної допомоги населенню.

Територіальну доступність забезпечують завдяки:

  • поступовому формуванню спроможної мережі для гарантованого своєчасного доступу населення до якісного медичного обслуговування;
  • зміні структури та розширенню послуг первинної медичної допомоги у громадах; формуванню та забезпеченню виконання плану розвитку госпітального округу;ефективному використанню ресурсів системи охорони здоров’я та інвестицій для розвитку спроможної мережі, спрямованих на покращення доступу та якісної медичної та реабілітаційної допомоги;
  • забезпечення фінансової стійкості закладу охорони здоров’я, що входить до спроможної мережі, яка визначається можливістю власника такого закладу забезпечити наявність необхідних функціональних потужностей, з метою забезпечення населення якісною спеціалізованою медичною допомогою в необхідних обсягах та з урахуванням наявного обсягу фінансових ресурсів. Загальні витрати такого закладу на оплату праці з нарахуваннями у поточному місяці не повинні перевищувати 85 відсотків отриманих у цьому місяці коштів з урахуванням накопичених залишків тощо.

У складі спроможної мережі є:

  • надкластерні заклади охорони здоров’я;
  • кластерні заклади охорони здоров’я;
  • загальні заклади охорони здоров’я;
  • надавачі медичних послуг, що надають первинну медичну допомогу;
  • центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф із пунктами постійного базування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги.

Надкластерними ЗОЗ відповідно до потреб населення у медичному обслуговуванні визначають багатопрофільні лікарняні заклади для дорослих, багатопрофільний лікарняний заклад для дітей та заклади із розрахунку не більше одного на госпітальний округ, які виконують функцію головного центру з організації і надання медичної і реабілітаційної допомоги за такими напрямами:

  • онкологічний;
  • кардіологічний;
  • психіатричний;
  • фтизіопульмонологічний або інфекційний;
  • перинатальний.

Межами госпітального кластеру, в яких він функціонує, є район.

У госпітальному кластері визначається один кластерний заклад охорони здоров’я, який розташовується в адміністративному центрі району.

Одночасно із спроможною мережею затверджується план розвитку госпітального округу за погодженням з МОЗ, який переглядається не рідше ніж один раз на три роки.

У реформі наразі задіяні ті території, де немає активних бойових дій.

Читайте також