Рівне Медіа

Свято Трійці 2021: народні прикмети, традиції та заборони

Після світлого Великодня й Вознесіння Господнього віряни святкують Трійцю. Щорічно вона випадає у інший день, адже відраховується на 50 день після Пасхи. Цікаві традиції Трійці, прикмети цього свята та що не можна у нього робити – читайте у статті.

Традиції святкування Трійці

Напередодні зеленої неділі — ретельно прибирали всю оселю. Кімнати та, навіть подвір’я прикрашали зеленими гілками. Брали гілки клену та верби, липи та акації, а також ясені, горіха та дуба. А от осика вважається забороненою рослиною, адже за легендою на ній повісився Юда. Свіжу зелень розставляли в горщиках, прикрашали нею вікна, двері, ікони. А підлогу будинку застеляли ароматними рослинами: любистком та м’ятою, татарським зіллям тощо.

Обов’язковий ритуал під час Зелених свят — відвідування могил померлих родичів. Їх також прикрашають зеленими гілками. А також влаштовують на цвинтарі поминальну трапезу. До речі, ці традиції в Україні збереглися досі, особливо в селах. Раніше всі приходили до могил в один день, ще до Трійці. А саме в суботу, яка називалася Дідовою.

Не можна в четвер перед Трійцею ходити купатись, адже за легендою, у цей день із води виходять русалки, які можуть затягнути у воду.

Для хлопців Зелені свята вважали раніше чудовим часом, щоби посвататись. Мовляв, шлюб буде вдалим і довгим. А в дівчат заведено на Трійцю ворожити на судженого. Також, ходити в ліс збирати цілющі трави та кидати русалками сплетені з зелені вінки. Русалки, нібито, у замін пришлють заможних наречених.

Ще раніше, до прийняття християнства, це свято не асоціювалось з Трійцею та було просто Зеленим тижнем. Тривало воно сім днів, а супроводжувалося веснянками, танцями та розвагами для молоді. Такі ж дохристиянські свята прослідковуються в древніх греків та сербів — вони так само збирали зелені гілки та квіти, плели з них вінки й несли додому.

Що не можна робити на Трійцю

Вважається, що на Трійцю не варто призначати весілля – нібито нічого хорошого таку сім’ю не чекає.

Шити, пекти і працювати на городі, як і на інші великі християнські свята, на Трійцю не можна. Трійця збігається з закінченням тяжких трудів та підготовкою до збирання врожаю. Тих людей, хто не відпочиває в цей день, за повір’ями, чекають напасті: у тих, хто оре, худоба впаде, у тих, хто сіє, град поб’є посіви. У тих, хто пряде вовну, вівці заблукають.

Духів День – це наступний день після Трійці, коли забороняється працювати на землі, але можна шукати в ній скарб. Нібито земля в цей день обов’язково подарує хорошій людині щось цінне.

У народі вірили, що на Трійцю приходять міфічні істоти – мавки і русалки, тому не бажано одному йти в ліс або на поле. Також не можна водити в ліс худобу. А ще на Трійцю не можна купатися, інакше, за давніми повір’ями, русалки затягнуть на дно.

У свято Трійці потрібно постаратися не думати про погане, не заздрити і не злитися на когось, бо нічим хорошим це не закінчиться.

Народні прикмети на Трійцю

  • Холодна погода в цей день – літо теж холодним буде.
  • Прилетіли стрижі – значить, теплі дні попереду.
  • Тепла погода – огірки добре вродять.
  • Рано ластівки прилетіли – буде хороший урожай.
  • Похмура погода 20 червня – врожаю не буде.
  • Холодна погода 20 червня – літо теж холодним буде.
  • Зозуля кує – прикмета до того, що прийшов час льон сіяти.

Читати також