У Рівному обговорили впровадження "Відкритого бюджету"

17 травня 2019 року відбувся круглий стіл «Як зробити ради прозорими?». У роботі круглого столу взяли участь 27 осіб, а це міські та селищні голови, представники органів місцевого самоврядування та Рівненського регіонального відділення Асоціації Міст України, які обговорили доцільність та можливість впровадження програмного забезпечення «Відкритий бюджет».

Експерти ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» ознайомили присутніх з трьома модулями системи «Відкритий бюджет». Зокрема мова йде про такі модулі, як «Бюджет на мапі», «Комунальні підприємства» та «Paywatch».

Модуль «Бюджет на мапі» дозволяє здійснити автоматичне нанесення на мапу як планових, так і фактичних показників видатків з бюджету розвитку адміністративно-територіальної одиниці. Це відбувається шляхом завантаження шарами (слоями) титульних списків або, як їх ще називають, пооб’єктних переліків по кожному з департаментів або управлінь органу місцевого самоврядування.

Модуль «Бюджет на мапі» створює можливість для жителів міста здійснювати громадський контроль за проведенням робіт по ремонту будинків та інфраструктури, капітальному будівництву, озелененню та закупівлі обладнання в соціально значимих об’єктах (лікарнях, школах, садочках). Адже громадяни, що живуть неподалік мають безпосередню зацікавленість в отриманні якісних послуг від виконавців робіт та підрядних організацій.

Модуль «Комунальні підприємства» дозволяє розмістити на будь якому сайті інформацію про динаміку показників роботи як окремого комунального підприємства так і всіх підприємств адміністративно-територіальної одиниці.

Модуль побудований на основі стандартних форм фінансової звітності – Форма 1 «Баланс» та Форма 2 «Звіт про фінансові результати», які готують всі підприємства та подають до державної служби статистики України. Модуль дозволяє фільтрувати показниками за їх динамікою по відношенню до попереднього року – зростання, спадання та сталості. Модуль автоматично вираховує коефіцієнти рентабельності, оборотності та ліквідності, які можна знайти в вкладці «Фінансова аналітика».

При наявності даних про інші КП адміністративно-територіальної одиниці, автоматично з’являється можливість порівняння фінансових показників за будь яким показником фінансової звітності включаючи показники фінансової аналітики.

У свою чергу, модуль «Paywatch» в декілька кліків дозволяє розмістити на будь-якому сайті візуалізацію витрат бюджетних установ України.

Присутні погодилися з тим, що встановлення програмного забезпечення «Відкритий бюджет» є не лише вимогою часу, але й свідченням доброго врядування та дієвим способом запобігання корупції.

За словами голови ГО «Центр «Сівітас» Володимира Зиля, модулі системи «Відкритий бюджет» сьогодні успішно використовуються Рівненською обласною, Рівненською, Дубенською та Здолбунівською міськими радами, Смизькою, Клесівською ОТГ, управлінням освіти і науки Рівненської ОДА, рядом комунальних закладів. У громадській організації вдячні Рівненському регіональному відділенню Асоціації Міст України за можливість спілкування з представниками органів місцевого самоврядування, яке вже не вперше відбулося у такому форматі.

За результатами круглого столу усі учасники заходу отримали покрокові інструкції встановлення згаданих модулів на сайтах органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, закладів і установ.

ГО «Центр суспільних дій «Сівітас»

Читайте також