Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

У Рівному провели традиційний поліський обряд, присвячений Зеленим святам

У Рівному 13-го червня водили Куста — так називається традиційний для поліського регіону дохристиянський обряд, який предки проводили на Зелені свята. Про це повідомляють у Рівненській обласній державній адміністрації. 

Сам звичай також називають "літніми колядами", він побутував лише на території Полісся, а учасницями дійства, яке відбувалося на Зелені свята, були тільки жінки. Він досі зберігся у селі Сварицевичі колишнього Дубровицького району.

Куст — це обрядовий персонаж. Жінки збиралися групами, одну дівчину наряджали Кустом — вбирали у зелень з ніг до голови (це може бути лепеха, кленове листя) і ходили від хати до хати, співаючи пісні. Господарі чекали приходу Куста. У текстах пісень, які збереглися, є побажання доброго врожаю, здоров’я для усіх родичів. Учасницям дійства господарі віддячували подарунками.

"Це тисячолітній обряд. У селі Сварицевичі він є безперевним упродовж дуже тривалого часу і переходить із покоління в покоління. На сьогодні він внесений до національного переліку нематеріальної культурної спадщини. До речі, на Поліссі вважають, що водіння Куста здатне захистити від зла, від біди, від війни", - прокоментувала Ірина Баковецька-Рачковська.

У Рівне зі Сварицевичів приїхала родина, яка упродовж десятиліть відтворює цю традицію і створила свій гурт. Він так і називається – Родина Чудіновичів.

"Чудінович – моє дівоче прізвище, - пояснює жінка. - Скільки себе пам’ятаю, ми наряджали і водили Куста. До свята починали готуватися в суботу перед Трійцею. Ходили рвали лепеху, гілочки клену, запихали за образи, прикрашали двори, ворота, щоб усе буяло. Потім на Трійцю вставали до церковної служби, плели віночки, вішали кісники, вбирали Кустянку – найменшу і найгарнішу дівчинку і ходили від хати до хати вітати людей. А сьогодні хочемо показати, що наші традиції ніхто не порушить і не вб’є".

 

Читати також

01.07.2022 У Рівному відомий письменник із дружиною збирають книжки для українських військових

"Я був далекий від думки, що книжки для дорослих можуть бути комусь конче потрібні під час війни. Втім наприкінці минулого тижня до благодійної організації "Серце дітям України", яку очолює моя дружина, звернулися лікарі з однієї з міських лікарень. У них на лікуванні перебувають наші бійці. Їх там кілька десятків, поранених. І так - бійці попросили щось почитати", — написав автор.