Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

У селі на півночі Рівненщини зберігся дохристиянський давній обряд

У селі на півночі Рівненщини зберігся давній дохристиянський обряд, відомий як «Водіння Куста».

Про це повідомляє очільник Сарненської РВА Олександр Кохан.

Цей обряд, згадуваний ще давньоруськими літописцями, має тисячолітню історію та передається із покоління в покоління.

У мальовничому селі Сварицевичі він став невід'ємною частиною життя місцевих жителів протягом тривалого часу. До повномасштабного вторгнення рф на територію України, кожен бажаючий мав можливість приєднатися до цього дійства та відчути атмосферу традицій своїх предків.

Основною фігурою обряду є «Куст» - молода дівчина, прикрашена різними зеленими гілками, такими як клен або калина. Її ровесники виконують обрядові та народні пісні, прикрашаючи її та створюючи унікальну образність.

Опісля цього місцеві жителі відправляються до церкви, де служать богослужіння. По  завершенню служби вони відвідують могили своїх родичів, приносячи лепеху та виражають сум своїм померлим, що називається «голосінням».

Тим часом молодь села готує «кусти» - групи дівчат, які відвідують будинки місцевих мешканців, вітаючи їх та виконуючи «кустові пісні» на честь кустівського обряду.

Цей обряд нагадує прихід колядників, але він відрізняється своїм глибшим значенням. Основна мета водіння Куста полягає в закликанні до дощу та процвітання врожаю. Кустівські пісні існують у кількох варіантах, але мелодія залишається однаковою, змінюються лише тексти.

Хоча наразі, через воєнний стан в Україні, традиційне проведення обряду у селі Сварицевичі було тимчасово перенесено в обласний центр, водіння Куста залишається невід'ємною частиною культурної спадщини Сарненщини. 
Цей унікальний обряд продовжує зберігати свою цінну традицію та привертає увагу туристів, які бажають побачити його усе багатство та красу.

Читати також