
В Острозькій академії презентували магістерську програму з капеланського служіння.
Про це повідомили у пресслужбі університету.
У Національному університеті «Острозька академія» започатковано навчання капеланів за магістерською програмою «Капеланське служіння». Презентація нової освітньої програми відбулася 29 березня 2025 року за участі капеланської спільноти та представника Служби військового капеланства Збройних сил України.
"Ця програма унікальна тим, що виконує дві функції. По-перше, сьогодні існує гостра потреба якісної підготовки капеланів для Збройних сил України, військових госпіталів і лікарень. По-друге, в нинішніх умовах формується українська модель капеланства, яка враховує особливості нашої культури й духовної традиції, а також досвід, який українські капелани здобули в підтримці військових упродовж років війни. Капелани воюють разом із військовими і, водночас, закривають їхні духовні потреби, підтримують моральний стан бійців, допомагають побратимам та їхнім сім’ям, організовують прощання з полеглими героями. Варто відзначити, що в Україні діє також значна кількість капеланів-волонтерів, які так само підтримують військових і цивільних, надають духовну, моральну, психологічну допомогу. Магістерська програма «Капеланське служіння» орієнтована і на штатних капеланів ЗСУ, і на капеланів-волонтерів", - розповіли детальніше на сайті ОА.
\
Програму розробили фахівці Національного університету «Острозька академія» разом із партнерами з Християнської служби порятунку, Християнської відкритої академії, а також за підтримки Православної Церкви України та Служби військового капеланства ЗСУ. Як зауважують у повідомленні, передумовою її розробки було ретельне вивчення закордонного досвіду та моделей капеланства, які створені в інших країнах, зокрема США. Також у змісті навчальних курсів упроваджено досвід, який набули українські капелани.
За своєю суттю ця магістерська програма є міждисциплінарною та поєднує можливості набути знання з богословської тематики, досягнути розуміння релігійних процесів і значення релігії в питаннях національної безпеки, уміти надавати психологічну допомогу. Загалом, як уточнюють у дописі, програма передбачає осягнення суті та найважливіших аспектів капеланського служіння, його впливу на суспільство, людину й різні сфери життєдіяльності з урахуванням глибоких знань з основ віровчення, церковно-історичних, релігійно-суспільних процесів і явищ.
«Капеланство має давню історію в Україні. Ще в козацькі часи військові капелани брали участь у походах і підтримували воїнів. Сьогодні ця традиція відроджується та стає важливою складовою сучасної української армії. Магістерська програма з капеланського служіння цілком відповідає місії нашого університету. Традиції Острозької академії сягають XVI століття, коли Україна потребувала формування інтелектуальної еліти. Саме тоді заклалися основи вищої освіти на українських землях. Сьогодні відроджена Острозька академія також зосереджена на підготовці фахівців, які мають не лише професійні знання, але й ціннісне ядро і стійкі переконання. Усе це разом спрямоване на формування людей, які готові служити задля розвитку нашої країни. І саме ці ідеї втілені як загальні принципи освітньої програми «Капеланське служіння», адже капеланство – це не лише про релігію, а передусім про духовну силу, стійкість та єдність українського війська й суспільства», - зауважив проректор із науково-педагогічної роботи Національного університету «Острозька академія» Дмитро Шевчук.
Вступити на цю програму можна буде вже цього літа в межах Вступної кампанії-2025. Тривалість навчання складатиме 2 роки. За результатами випускники магістерської програми отримають диплом магістра з «Капеланського служіння» (спеціальності В7 Релігієзнавство, В8 Богослов’я). До викладання будуть залучені як українські, так і закордонні викладачі, а також капелани-практики, які мають досвід капеланського служіння.
Структура програми передбачає три блоки дициплін:
- капеланське служіння (Основи капеланського служіння, Виклики та можливості сучасного капеланства в Україні, Побудова та мережування капеланського служіння, Напрямки капеланської діяльності, Резильєнтність у капеланському служінні, Основи консультування та психологічного супроводу);
- богословський блок (Історичне богослов’я та сучасні богословські моделі, Case study: порівняльне богослов’я, Моральне богослов’я, Соціальне служіння церкви, Біблієзнавство);
- релігієзнавчий блок (Актуальні проблеми сучасного релігієзнавства та богослов’я, Методологія наукових досліджень, Сучасна релігійна ситуація країн світу та України, Релігійна комунікація та конфліктологія, Case study: порівняльне релігієзнавство).
