Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

В Україні розкопали давній курган, який старіший за Єгипетські піраміди

Українські археологи, які працюють в селі Новоолександрівка Дніпропетровської області, відкопали у кургані стародавній кромлех часів енеоліту-бронзи. Сакральному місцю поховань більше 5000 років. Споруда утворює коло з двометрових гранітних каменів, поставлених впритул один до одного. Інформацію про неймовірну історичну знахідку оприлюднила Дніпровська археологічна експедиція на своїй сторінці у Facebook.

Як повідомляє Львівський портал, археологи розкопують курган у Новоолександрівці від початку квітня. За їхніми даними, кромлех добре зберігся, але частина брил відсутня, або відхилилися від свого первозданного положення. Це сталося ще в давнину.

Керівник експедиції Дмитро Тесленко розповідає, що в Новоолександрівському кургані, як і в інших подібних курганах, поховані статусні представники давніх племен. Щоб курган не розповзався, людям тієї епохи створили «каркас» у вигляді кромлеха, вибудовуючи кам’яні брили в коло. Це була довга і важка робота – своєрідний спосіб висловити шану своїм вождям.

Перша поверхня кургану була споруджена понад 5000 років тому, саме її рівня досягають вкопані двометрові брили кромлеху. Другий насип занурив кам’яні стовпи на глибину одного метра.

Прохід до кромлеху сформований на південному заходу найвищими стовпами, які по радіусу зменшуються.

Довкола кромлеха розкопано давні ямні і катакомбні поховання, де померлих хоронили на ношах із дерев’яними артефактами. Виявлені поховання належать до другої половини третього тисячоліття до нашої ери.

Фахівці уже виявили близько двадцяти поховань, що відносяться до різних історичних періодів: від епохи бронзи та скіфів до середньовіччя.

Також у кургані знайшли давні знаряддя, глиняні черепки від розбитих глечиків і намиста із зубів тварин. Вочевидь, що його створили степові кочові скотарі.

Зараз курган перебуває під охороною. Археологи продовжують вивчення знайдених об’єктів, а рештки похованих людей відправляють у лабораторії в Київ та Німеччину для більш детального дослідження.

На місці розкопок планується музеєфікація та реконструкція центральної частини поховального культового комплексу. Однак, щоб на цьому місці виник музей просто неба ще має бути воля громади.

Читати також

20.03.2023 У Рівненському районі горіли чагарники та рослинність

Відомо,, що перший випадок стався поблизу с. Мнишин Рівненського району Гощанської ТГ. Там, відбулось загоряння сухої трави та чагарників на відкритій території площею 0,3 га.  Другий - поблизу с. Мала Любаша Малолюбашанської ТГ, де також горіла рослинність однак на території площею 0,2 га.  Враховуючи, що Україна наразі переживає нелегкі часи, наполегливо закликаємо всіх - не випалюйте суху рослинність, не додавайте клопоту надзвичайникам. Всі бійці ДСНС переведені на посилений варіант несення служби. Крім того, нагадуємо, що для «любителів» самовільного випалювання сухої рослинності передбачено, як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. Згідно зі статтею 77-1 КУпАП за самовільний підпал трави передбачений штраф:  для громадян від 3 тисяч 60 грн до 6 тисяч 120 грн; для посадових осіб – від 15 тисяч 300 грн до 21 тисячі 420 грн. У межах об’єктів заповідного фонду: для громадян – від 6 тисяч 120 грн до 12 тисяч 240 грн; для посадових осіб від 21 тисяча 420 грн до 30 тисяч 600 грн. За порушення правил пожежної безпеки у лісах відповідно до статті 77 КУпАП: громадяни мають сплатити від 1 тисячі 530 грн до 4 тисяч 590 грн; посадові особи - від 4 тисяч 590 грн до 15 тисяч 300 грн. Якщо ці дії призвели до знищення або пошкодження лісу штраф: для громадян від 4 тисяч 590 грн до 15 тисяч 300 грн; для посадових осіб від 10 тисяч 710 до 30 тисяч 600 грн. Окрім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення, або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності, або її залишків вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом. Винні особи караються штрафом від 91 800 грн до 153 000 грн, або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин, або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.