Рівне Медіа

Як пасічникам Рівненщини отримати компенсацію за втрату бджіл і що дає реєстрація пасіки?

Фото - відкриті джерела; ілюстративні фото

На Рівненщині здавна виготовляють мед і реалізують його по усій території України. Однак, не так давно пасічники почали скаржитися на фермерів, які обробляють поля пестицидами. Ці речовини шкідливі для бджіл і багато комах гине.

Ще однією проблемою сфери бджільництва є не зареєстровані пасіки.

Для чого реєструвати пасіку?

Процедура узаконення бджолосімей надає власникам:

1. Шанс відшкодування збитків. Якщо пасіка зареєстрована, то відповідний документ точно фіксує кількість бджолосімей. Якщо вулики із їх мешканцями не занесені до реєстру, то на юридичному рівні їх немає. А значить у випадку крадіжки, стихійного лиха чи інших форс-мажорних обставин довести розміри шкоди та претендувати на відшкодування збитків важко.

2. Спрощені умови реалізації продукції. Щоб продати мед, пергу чи маточкове молочко на ринку потрібна довідка із місцевої ветеринарної лабораторії ринку про якість продуктів бджільництва. Пасічники, які зареєструвати бджолосім’ї, без зайвих труднощів пройдуть цю процедуру при наявності паспорта пасіки й на законних підставах зможуть реалізовувати мед. 3. Можливість запобігти падежу. У разі реєстрації пасіки її власник попереджається не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації, органи місцевого самоврядування. Цей момент прописаний у ст. 37 Закону України «Про бджільництво». У разі отруєння бджіл на полях, їх власник зможете пред'явити агровиробнику претензії, у суді довести обґрунтованість своїх вимог щодо компенсації збитку.

4. Отримання державних дотацій. Якщо бджоляр має реєстраційні документи на пасіку, то може претендувати на державну допомогу у розмірі до 25% для покриття витрат на обладнання, пільгові кредити, гранти міжнародних організацій. Для реєстрації пасіки потрібно написати заяву до сільської ради та зареєструвати. Згідно заяви дані заносяться у спеціальну книгу реєстрацій. Наступним кроком у реєстрації пасіки є акт лабораторних досліджень. Для цього:

  •  Потрібно зібрати підмор з вуликів по 10 шт з кожного. Для невеликої пасіки до 50 бджолосімей рекомендуємо дослідити від 3-х до 10 бджолосімей. Для більшої пасіки - не менше 50% від усієї кількості бджолосімей.
  •  Підмор відноситься у місцеве управління ветеринарної медицини.Там же пасічник отримує супровідний лист для лабораторії. У документі вказано: вид дослідження, який матеріал відправляється на дослідження і в якій кількості, кому належить матеріал, можливий діагноз (кліщ вароатоз, нозематоз).
  •  Далі підмор разом із супровідним листом треба віднести у лабораторію. Оплачуєте дослідження і чекаєте результатів. Зазвичай вони готові наступного дня. Результати дослідження надходять до управління ветеринарної медицини. 4. Інспектор, який готує паспорт призначає дату обстеження пасіки для складання Акту. У призначений час привозите його на свою та спеціаліст складає Акт обстеження пасіки.
  •  Далі інспектор виписує паспорт пасіки, в якому робить відмітку про дослідження. Така відмітка в паспорті робиться 2 рази/рік. Тобто 2 рази на рік потрібно здавати підмор на лабораторні аналізи.

Читати також