Штучна чи жива - ось актуальне питання, яке гостро постає перед новорічними святами перед українцями. Якщо Ви все ж обираєте зрізану ялинку, то ми підібрали корисні поради, як обрати свіже дерево, яке простоїть до кінця свят.
Поради:
- Вибирайте новорічне деревце на спеціально обладнаних місцях. У продавців має бути ліцензія на продаж ялин.
- Краще вибирати ялинку вдень, щоб легше побачити всі вади дерева.
- Якщо є змога, то найкраще купити ялинку безпосередньо у лісгоспі або неподалік у спеціально облаштованих точках продажу. Це дешевше і при транспортуванні не відбулося значного викиду вуглекислого газу в атмосферу.
- Щоб перевірити свіжість ялинки - злегка її потрясіть і проведіть рукою по голочках - вони не повинні при цьому опадати.
- Гілки ялини повинні бути еластичними та гнучкими. Якщо гілка гнеться, ще й похрускує - дерево сухе і голки опадуть в найближчий час.
- Стовбур дерева повинен бути товстим і покритим (як і гілки) голками.
- Потріть кінчиками пальців ялинову гілочку. Якщо пальці стали маслянистими й залишився аромат хвої - ялина хороша, якщо немає, - краще пошукати іншу.
- Ніколи не купуйте зрізаний вершечок дерева. Це практично у 100% випадків означає, що його зрізали незаконно і таким чином знищили ціле дерево. Лісівники та підприємці, які вирощують ялинки для продажу ніколи такого не зроблять — вбити ціле дерево заради вершечка немає жодного сенсу.
- При транспортуванні додому перев'яжіть ялинку мотузками (краще - тканиною або поліетиленом).
- Якщо Ви придбали деревце заздалегідь, варто залишити дерево в кутку кімнати (поставивши її у ємність з водою, додавши туди приблизно три ложки гліцерину) на кілька днів у зв'язаному стані, або на балконі чи гаражі, запакувавши її в поліетилен.
- Також, звертайте увагу на розмір дерева, щоб не було дискомфорту з його встановленням і обов'язково після використання здавайте ялинку у спеціальні пункти для утилізації чи перероблення.
Але пам'ятайте, що найкраще придбати вічнозелену красуню, посаджену в горщику.