Жителів Рівненщини застерігають від крадіжок електроенергії

Упродовж 2024 року працівники ПрАТ «Рівнеобленерго» склали 1005 актів про порушення.

Як повідомили на сайті компанії, ідеться про випадки виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення, зриву пломб, втручання в засоби вимірювальної техніки, що, на жаль, є найтиповішими видами порушень як і з боку побутових, так і з боку юридичних споживачів.

Як зауважують у компанії, сучасна техніка, з якою працює персонал "Рівнеобленерго", дозволяє виявити самовільні втручання навіть без потреби відвідування тієї чи іншої оселі або підприємства. Тому такі способи «економії» коштів є доволі сумнівними і рано чи пізно будуть виявлені, а відтак загрожують порушникам серйозними наслідками, насамперед фінансовими.

"Визначення вартості необлікованої електричної енергії за складеними актами про порушення здійснюється за формулами згідно з Правилами роздрібного ринку електроенергії. Тож відшкодування збитків відбувається не за тарифом електропостачальника, а визначається сукупністю тарифів на розподіл, передачу електричної енергії та її середньої ринкової ціни. Зокрема, у січні 2025 року це понад 10,6 грн. за 1 кВт*год. Окрім того, в більшості випадків на суму не впливає обсяг спожитої електричної енергії – він визначається з урахуванням договірної потужності електроустановки споживача або за пропускною спроможністю електропроводки задіяної в схемі живлення. Тож, зазвичай, сума, яку доводиться сплачувати порушникам є доволі значною. Також не варто забувати, що втручання в роботу приладів обліку або ж використання електричної енергії поза обліком є порушенням Закону України «Про ринок електроенергії», Правил роздрібного ринку електроенергії, Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також Кримінального кодексу України, а, отже, кваліфікується як «крадіжка» і може потягнути за собою і кримінальну відповідальність. Важливим є те, що у разі своєчасного письмового повідомлення споживачем (до виявлення порушення представниками Рівнеобленерго) відповідальність за пошкодження вимірювальної техніки чи пломб не застосовується", - пояснили в копмпанії.

Окремо в установі звертають увагу на такий вид порушення як використання електричної енергії побутовим споживачем на непобутові потреби, коли електроенергія використовується для підприємницької діяльності, надання платних послуг. Це, до прикладу, робота майстерень, магазинів у побутових приміщеннях, майнинг криптовалюти, підключення МАФів, зарядних станцій для автомобілів до мереж ОСББ тощо.

"Рекомендуємо споживачам, які використовують електричну енергію на об’єктах побутових споживачів на непобутові потреби, якнайшвидше впорядкувати договірні відносини аби акт про порушення не став неприємною несподіванкою", - закликають у "Рівнеобленерго".

Як додають у компанії наприкінці, виявлення фактів крадіжок – це одна з ключових задач "Рівнеобленерго", до якої залучені відділ технічного аудиту, служба захисту економіки, служба обліку електричної енергії та регіональні відділення.

"Тож закликаємо не вдаватися до незаконних та сумнівних способів економії. Завдяки сучасним технологіям існують законні та безпечні методи скоротити витрати на електроенергію, які не несуть ризиків і фінансових санкцій", - наголошують енергетики.