Рівне Медіа

Журавлина: посадка та догляд за рослиною

Фото - відкриті джерела

У природі кущі журавлини ростуть переважно у вологих місцях – у сфагнових хвойних лісах, на болотах, по заболочених берегах водойм, інформує Дендроферма.

Садова журавлина надає перевагу кислим, дуже вологим, торф'янистим ґрунтам. Їй підходять сонячні місця або напів затінок.

Посадка журавлини

Кращим рішенням при посадці журавлини на будь-якому ґрунті, включаючи і важкі глинисті, буде грядка, приготовлена на основі верхового торфу. Якщо дістати верхового торфу неможливо, або його дуже мало, можна підготувати іншу ґрунтову суміш. Для цього беруть торф, тирсу, кору, хвойний опад, перепрілу лісову підстилку і змішують в будь-яких співвідношеннях. У цю суміш можна додати трохи піску. Торф або дану суміш засипають на грядку, ущільнюють і, для додання оптимального рівня кислотності ґрунту (РН 3,5-5,5), поливають підкисленою водою (10 л води на 1 м2). Для підкислення води можна використовувати або харчові кислоти: лимонну, щавлеву кислоту (1 ч.л. на 3 л води), оцтову або яблучну 9% (200 мл на 10 л води). Але краще всього використовувати електроліт для кислотних акумуляторів (50 мл електроліту на 10 л води).

Догляд за журавлиною

Перші два тижні після посадки рослини поливають щодня. Далі потреба у воді дещо знижується. Дуже важливо стежити щоб субстрат не пересихав: на дотик він повинен бути вологий, але не мокрий.
Журавлину необхідно регулярно поливати, підгодовувати і виполювати бур'яни, що заважають їй рости. У середині червня на 1 м2 ґрунту вносять 30 г аміачної селітри, 10 г суперфосфату, 7,5 г калійної солі, 2,5 г мідного купоросу. У липні норму зменшують в два рази. У період плодоношення додають 15 г аміачної селітри, 30 г суперфосфату, 15 г калійної солі.

  • Але важливо не перегодувати журавлину: надлишок азотних добрив призводить до поганої зимівлі, хвороб і зниження врожаю.

Якщо рівень ґрунтових вод нижче 50 см від поверхні грядки, її треба часто і рясно поливати, особливо в жарку погоду. Тонкі волосяні, мичкуваті коріння журавлини перші два роки життя не здатні самостійно виносити пересихання більше 1 тижня. Тому, в перші роки потрібен постійний (не рідше 1 разу на тиждень) контроль зрошення. Мульчування торфом, тирсою і притінення допоможуть впоратися з цим завданням у посушливі роки. Але ідеальним є дощування або ручний полив. Тому краще відвести найнижчу ділянку, але при цьому потрібно стежити, щоб у період сильних дощів посадки журавлини не заливалися більш ніж на 10-15 годин, оскільки це знижує врожайність.

Прополка необхідна в перші три роки життя. Плодоношення починається на другий-третій рік після посадки. До четвертого року площа повністю покривається пагонами журавлини. Далі "покрив" наростає, потовщується  до 10-15 см. Виникають труднощі з запиленням, збором ягід, накопичуються шкідники. Щоб сланкі пагони не заглушали вертикальні квітконосні, на яких виростає найбільше ягід, кожні три-чотири роки плантацію журавлини мульчують грубозернистим піском або торф'яною крихтою шаром 1,5-2 см.

  • Ягоди збирають незрілими - у вересні-жовтні. Дозрівають вони вже при зберіганні. Особливо смачна солодка "підсніжна" ягода, зібрана ранньою весною.

Для захисту рослин від весняних заморозків, безсніжних зим, хвороб і шкідників грядки періодично заливають водою: з настанням морозів в плантацію потроху додають води, наморожуючи шар за шаром, доки насадження цілком не сховається під лід.

Читати також