Звідки походить традиція святкування Поливаного понеділка?

Поливаний понеділок 2018 є народним весняним святом, який відкриває Світлий тиждень. Однак традиція церковних коренів не має, і її не раз за багаторічну історію намагались викорінити.

Чимало звичаїв, які вірянам здаються християнськими, насправді виникли ще за язичництва. Адже давно відомо, що церква з часом адаптувала багато народних традицій. Сьогодні давні язичницькі звичаї переважно наповнюють християнські свята символізмом і примножують традиції.

Поливаний понеділок — весняний звичай очищення водою, який, напевно, намагались викорінити найбільше. Наприклад, у XV столітті цей звичай заборонявся зовсім, а в XVIII столітті було заборонено піддавати традиціям Поливаного понеділка тільки тих, хто не був на ранковому богослужінні православної церкви. Однак у деяких регіонах України та країнах Європи звичаї Поливаного понеділка все ж існують досі.

Поливаний понеділок 2018 — це адаптована до сучасності народна назва стародавнього слов’янського свята. Наші прадіди називали другий день Пасхи — Обливаний понеділок, Полеваний понеділок, Уливанка, Волочильний понедiлок.

Було заведено обливати як себе, так і все навколо — худобу, вулики, пастухів перед їхнім виходом на поле. Щоб вилікувати від хвороб, водою було прийнято мити срібні предмети, а після нею ж обливати хворих на епілепсію, заїкання, лихоманку тощо. Однак була головна умова — облити потрібно було несподівано для людини.

За часів Київської Русі Поливаний понеділок незмінно святкували три дні, називаючи їх — Волочильники. Було заведено облити за ці дні абсолютно все і всіх, у такий спосіб «омиваючи і очищаючи» жінок і домашніх тварин, хворих, цінні речі. Вважалося, що це принесе вдачу і багатство.

Поливаний понеділок відкриває другий день Пасхи з тижня, який називається Світлим тижнем, або Великоднім. Слов’яни Світлий тиждень вважали початком весняного відродження і оновленням життя, робили безліч обрядів і ритуалів, пов’язаних з укладенням шлюбів. А головними їхніми ініціаторами виступала неодружена молодь.

Традиційно в Поливаний понеділок прийнято обливати водою незаміжніх дівчат. Такий водний ритуал наділить їх ще більшою красою, здоров’ям і вбереже від хвороб. У сучасному світі обряд поливати водою домашніх тварин і господарство так само не втратив своєї актуальності.

Народні прикмети цього дня:

синій небосхил і немає вітру — невдовзі бути дощу;

Поливаний понеділок видався сонячним і безхмарним, значить, літо буде таким самим;

якщо в Поливаний понеділок від самого ранку ллє дощ, літо очікується дощовим;

птахи повернулися з вирію, але при цьому не співають — чекати ще морозів;

якщо дівчині вдалось залишитися сухою або їй не дісталося ні краплі води в Поливаний понеділок, значить, вона чимось завинила або не цікавить хлопців.

Іменини: Мануїл, Мануйло, Мефодій, Мотрона, Феодосій, Олександр, Іван, Охрім, Кіндрат

Історичні події цього дня:

1667 — у Парижі відбулася перша у світі публічна мистецька виставка.

1860 — французький винахідник Едуард-Леон Скотт де Мартінвілл зробив перший аудіозапис, який зберігається в паризькому архіві

1930 — в Нью-Йорку вперше продемонстрували роботу відеотелефона. Зв'язок встановлено між офісами компаній Bell Laboratories і AT&T

1963 — екс-прем'єр-міністр Британії Вінстон Черчилль став першим іноземцем, якому Конгрес США присвоїв звання почесного громадянина США

1966 — у Франції Софі Лорен вийшла заміж за продюсера Карло Понті

1966 — Ватикан скасував Індекс заборонених книг, що проіснував більше чотирьох століть

1970 — Пол МакКартні заявив, що більше не буде співпрацювати із Джоном Ленноном, поклавши кінець існуванню «The Beatles» як групи

1977 — шведська група ABBA на тиждень очолила американський хіт-парад з піснею «Dancing Queen»

1989 — радянські війська розігнали мирну демострацію у Тбілісі, ці криваві події отримали назву Трагедія 9-го квітня

1991 — у Львові засновано творче об'єднання Фонд Мазоха (засновники Роман Віктюк, Ігор Подольчак та Ігор Дюрич)

2003 — Європарламент схвалив вступ у Європейський союз 10 нових членів: Кіпру, Мальти, Естонії, Латвії, Литви, Угорщини, Польщі, Чехії, Словаччини й Словенії

2005 — спадкоємець британського престолу Чарльз, принц Уельський одружився із Каміллою Паркер-Боулз.

9 квітня народились:

1336 — Тамерлан, один із відомих світових завойовників, що зіграв значущу роль в історії Середньої Азії та Кавказу.

1821 — Шарль Бодлер, поет і критик, класик французької й світової літератури («Квіти зла», «Штучний рай», «Паризький сплін»)

1906 — Віктор Вазарелі, французький митець, що народився в Угорщині, один із засновників оп-арту.

1919 — Іван Михайлович Савченко, інженер-кораблебудівник, один з найбільших в СРСР фахівців в області атомного підводного кораблебудування і технології суднобудування.

1926 — Г'ю Гефнер, американський видавець, засновник журналу «Playboy»

1932 — народилася одна з найзнаменитіших мавп у світі — Чіта, яка знімалася в фільмах про пригоди Тарзана та занесена в Книгу рекордів Гінесса як головний довгожитель серед мавп.

Цього дня померли:

1492 — Лоренцо Медічі, правитель Флоренції в епоху Відродження, поет, покровитель наук і мистецтв.

1553 — Франсуа Рабле, французький письменник, автор Сатирично-філософського роману «Гаргантюа і Пантагрюель».

1626 — Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, есеїст, філософ, один із творців емпіризму, лорд-канцлер Англії.

1882 — Данте Габрієль Росетті, англійський поет, художник, перекладач італійського походження, один з засновників «Братства Прерафаелітів».

1959 — Френк Ллойд Райт, американський архітектор-новатор, творець «органічної архітектури».

2003 — Кривенко Олександр Анатолійович, український журналіст.

2003 — Хорхе Отейса, іспанський скульптор.

2015 — Сорока Богдан Михайлович, український художник-графік (* 1940).

Матеріал підготовлений РІВНЕМЕДІА з відкритих джерел

Читайте також