Як врятувати Рівне від рекламної навали 05 квітня 2017

Усі людні місця в Рівному майже щодня заклеюють папером. Найбільше страждають стовпи та зупинки у центрі міста. Такими варварськими методами привертають увагу людей. Для підприємців, які цим займаються, – це нормальний стан речей. Кажуть, що так вони економлять гроші. А працівники тролейбусного управління, як і поліцейські, відверто безсилі. Тому наш обласний центр схожий на одну із провінцій країн третього світу. І звичайні мешканці повинні змиритися із ситуацією. Ніби, вона нормальна.

 Заклеюємо через економію

Цей вид зовнішньої реклами є ефективним та дієвим. Головним його завданням є зробити так, щоб на зупинках люди постійно бачили ваше оголошення. Адже, як не старайся, а очі ніде подіти. В цьому переконує один із рівненських ріелторів Руслан.


Такі, як він, до рекламних агентств не звертаються. За ті самі гроші він наймає людину (в більшості випадків, студента), роздруковує масу оголошень. Ними заклеюють усі живі місця.

«Для чого мені викидати кількасот гривень на платні дошки? За ті самі гроші я розповсюджу тисячу оголошень. За собівартістю – це найефективніший вид реклами. Кращого ви не знайдете. В нових будинках забудовники облаштовують безкоштовні дерев’яні дошки, то там ми клеїмо на них. Я ніколи не чув, щоб поліція когось карала. Хоч це і заборонено законом», - розповідає рівненський підприємець.

Справа у тім, що у Рівному є служби, які пропонують місця на своїх дошках оголошень. Вартість розміщення блоку на одному із них на місяць складає від 12 до 3 гривень. Усе залежить від розміру вашої листівки. До слова, таких дощок більше тисячі.

Ловимо за руку, але марно

Ніхто не хоче за такі послуги платити. Дешевше розповсюдити вдвічі більше протиправної реклами. І дарма, що вона «провісить» не більше дня. Адже «робота», «пластикові вікна», «оренда квартир», «ремонти» та «дешеві кредити» постійно заклеюють один одного.

Усе це неподобство доводиться віддирати працівникам тролейбусного управління
. Бо саме вони відповідають за чистоту стовпів та зупинок.

«Комунальники не витримують»

«Такого страхіття, як в Рівному, ніде нема. Працівники управління від безвиході, буває, лаються. Адже «чистильники» постійно страждають через це. Коли вони «розклейнику» роблять зауваження, то він тільки відмахується. Буває, ловлять за руку студентів, але для того, щоб оформити штраф, винуватець має надати паспорт і прописку. Всім зрозуміло, що цього ніколи ніхто робити не буде. Неодноразово на місце пошкодження майна викликали поліцію, але великих результатів це не дає. Думаю, це пов’язано з безкарністю. Ми уже навіть розглядаємо варіанти обтягування стовпів на висоті двох метрів сіткою. Але усе це додаткові затрати», - коментує ситуацію начальник управління транспорту і зв’язку Рівного Віталій Миронюк.

За рік два протоколи

За інформацією ERVE.UA, з квітня 2016 року по березень 2017 рік було складено два адміністративні протоколи за розклеювання оголошень у невідповідних місцях. Тому правоохоронцям похвалитися особливо нічим. Хоч це не зовсім робота патрульних. Вони і так завалені великою кількістю ДТП, угамуванням сімейних пристрастей та боротьбою з криміналом.


Майже весь 2016 рік в Рівному лише й говорили про створення «муніципальної варти». Її інспектори мали б слідкувати за благоустроєм міста. Розроблялися основні положення, за якими працювало б нове управління Рівнеради. Але в один момент усе призупинилося.

В Європі теж є реклама

Відомий рівненський дизайнер та декоратор Роман Горегляд запевняє, що в європейських країнах є «нарізні» оголошення з пропозиціями роботи. Вони трапляються на зупинках громадського транспорту. Зазвичай, це місця, куди приїжджають мікроавтобуси із заробітчанами. Але їх щодня зривають місцеві комунальні служби.

«За цим слідкують комунальники», фото Facebook

«Проблема «одноденних оголошень» у Рівному є схожою до стихійної торгівлі продуктами харчування на тротуарі. І нездатність з цим боротися – очевидна. З іншої сторони, якщо жителів не обурює така естетика міста, його чистота, то це, вочевидь, їх вибір. Багато людей буває у Польщі. Вони захоплюються порядком та чистотою, які панують там. А, повертаючись до Рівного, рідний смітник їм не заважає», - каже радник міністра культури України.


За словами урбаніста з Рівного Андрія Шевчука, за кордоном є чіткі правила, де можна розміщувати рекламу, та невідворотність покарання. До слова, у нас відсутнє саме останнє.

 

«За провопорушення карають», фото Facebook

«Там стан міського простору постійно контролюється. Усе щоденно оглядає або муніципальна інспекція, або інспекція з благоустрою (залежить від країни/міста). Вони або притягують до відповідальності тих, хто клеїть, або поліція розшукує організації, які надають такі послуги. Накладається штраф, компенсується вартість очистки. Саму ж кількість правопорушень мінімізують за рахунок кількості поверхонь, на яких можна розміщувати шкідливі оголошення. Такі місця вкривають спеціальними фарбами, до яких неможливо приклеїти щось, або поверхню роблять сітчастою», - ділиться Шевчук.

Бізнесмен Андрій Ляшук переконує, що для покарання не вистачає тільки бажання. Адже уся контактна інформація про замовників «розклейки» міститься на оголошеннях. Просто цим ніхто не хоче займатися.

Саме через це зупинки та стовпи у центрі Рівного мало чим відрізняються від пунктів прийому макулатури. Там папір лише збирають, а в обласному центрі його ще й приклеюють. Все через зайнятість контролюючих органів, а це породжує вседозволеність. Нова «муніципальна поліція» ще невідомо коли буде, як і гроші на «захист» стовпів. Тому вирішення проблеми залежить від «сильних» цього міста. Але чиновникам, вочевидь, і так добре.

Богдан СЛОНЕЦЬ

Додати коментар
  • Ростислав

    Нічого дивного. Спокон віків, на превеликий жаль, більшість людей керуюються принципом: "Аби мені було добре, а до інших мені байдуже". І такий "менталітет" побороти дуже важко. Адже, насамперед, людина повинна сама для себе усвідомити, що вона живе у суспільстві і не все, що добре ій, апріорі, добре іншим. Я надіюся, що наші внуки і правнуки стануть культурними людьми. Але на теперішній час залишаютьс лише каральні методи. Хоча, я думаю, що каральними методами це масове безкультурья побороти дуже важко.. ...