В останній частині серії матеріалів «Що варто відвідати на Рівненщині» розповідаємо про унікальні витвори природи,які варті вашої уваги. Раніше ми повідомляли про озера, ставки, замки і палаци області.
Білівські пагорби
Пагорби знаходяться у селі Білів Рівненського району й утворились вони не природньо. Це давньоруське городище – пам’ятка археології національного значення, розташоване за 2 км на північ від Пересопниці, на мисі правого високого берега річки Стубла.
Поряд з Білівським городищем збереглися два курганні насипи. У кінці ХІХ століття під час розкопок курганних поховань на південь від села Білів поблизу городища знайдено до 150 курганів (розкопано 38). Знайдені під час цих робіт речі зберігаються у Національному музеї історії України в Києві. Збірка включає кераміку, металеві та кістяні побутові речі, знаряддя праці, зброю, прикраси. На місці пам’ятника була невелика фортеця площею 0,35 га. Дослідження оборонного валу показали, що укріплення Білівського городища збудовані в другій половині чи кінці Х століття, а використовувалась фортеця тільки впродовж ХІ століття.
Як доїхати - читайте тут.
Тунель кохання
Це ботанічний феномен — зелений тунель у лісовому масиві, утворений заростями дерев та кущів, які сплелися між собою, та утворили дивовижний щільний тунель точної арочної форми. Тунель кохання розташований на відрізку (близько 4 км) залізничної колії, яка веде від селища Клевань до селища Оржів.
Юзефінський дуб
Юзефінський дуб — ботанічна пам'ятка природи. Розташований неподалік від села Глинне (Рокитнівський район), на території пам'ятки природи — урочища «Юзефинська Дача», посеред місцини, що зветься Радзивилівська пуща. Свою назву місцевість отримала від роду литовських князів Радзивілів, які з 15 століття володіли цими землями у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої.
За місцевими переказами, Юзефінський дуб є свідком походів на древлянські землі київського князя Ігоря 945 року та княгині Ольги та навіть має відповідне прізвисько «Дуб князя Ігоря». У 20 столітті деякі природознавці підтвердили цю легенду, визначивши за фітограмою вік Юзефінського дуба в 1350 років, завдяки чому він потрапив до переліку Природних чудес України та навіть визнаний був найстарішим дубом України.
Вузьколійка «Кукушка»
Вузькоколійка Антонівка-Зарічне, або «Кукушка», має колію шириною 750 мм (звичайна залізнична – 1520 мм), протяжність дороги між Антонівкою і Зарічним – 106 км. Споруджена ще в 70-ті роки позаминулого століття для транспортування експортного лісу та іншої продукції. Вважається найдовшою вузькою залізничною гілкою Європи.
Фосфатні гори
Хімічні відходи «Рівнеазоту» – це фосфогіпсові терикони, які займають чималу територію біля села Рубче Рівненської області. Останніми роками білі гори поблизу Рівного стали дуже популярною фотолокацією. Фотографуватися туди не їздив лише лінивий або той, хто не знав як туди потрапити.
Березнівський дендропарк
Березнівський дендропарк, який розташований неподалік Березнівського лісотехнічного коледжу, було закладено в 1979 році. У цьому парку можна чудово прогулятися на свіжому повітрі серед рідкісних видів дерев красивими алеями.
Площа дендропарку становить понад 30 га. Сьогодні в парку налічується майже 1000 різноманітних видів флори, зокрема й стародавні рослини, дерева. У дендропарку є тематичні ділянки, на яких представлена рослинність відповідних регіонів: Америка, Кавказ, Азія, Карпати та інші.
Парк має як дику зону, у якій усе збережено так, як і повинно бути в лісі, так і облагороджену зону з лавками, алеями, клумбами й доріжками для прогулянок. У 1989 році цей дендропарк отримав статус заповідника завдяки наявності численних видів рослин. На його території є ставок, пішохідний міст через річку, березовий і кленовий гаї та інші цікаві пам’ятки.
Залізнична станція Клевань
Залізнична станція Клевань Рівненської дирекції Львівської залізниці належить до проміжних вантажопасажирських. Тут курсують як приміські поїзди, так і поїзди далекого прямування.
Станція була відкрита в 1883 році в ході будівництва залізниці Здолбунів – Ковель. Нині розклад руху включає в себе два поїзди далекого прямування і десять приміських поїздів. Усі потяги, що проходять через станцію Клевань, мають щоденний графік руху. Звідси без пересадок можна доїхати до Києва, Рівного, Луцька, Ковеля та інших українських міст. Залізниця цих місць має цікаву ділянку під назвою "Тунель кохання".
Зіньків камінь
«Зіньків камінь» — заповідне урочище місцевого значення в Україні. Розташоване в межах Здолбунівського району Рівненської області.
Соколині гори
Заказник "Соколині гори" розташований в селі Маринин між селами Губків та Більчаки. Ця мальовнича місцевість площею в 510 га отримала статус заказника в 1983 році. Тут росте безліч рідкісних рослин, занесених до Європейського червоного списку та Червоної книги України. Роздивитися неймовірний краєвид можна з Князь-гори, висота якої становить 70 метрів. На її вершині знаходяться руїни старовинного Губківського замку. На території заказника були знайдені залишки древлянських поселень, більше п’ятдесяти курганів і римські монети.
Крейдяні гори
"Крейдяні гори" (Клевань)— довга гряда крейдяних пагорбів, що простягнулася на кілька десятків кілометрів у національному природному парку "Дворічанський". Гори не дуже високі, і на них можна піднятися, тим паче, що краєвид тут відкривається неймовірний — долина річки Оскіл.
Марининсько-Устянські граніти
Геологічний заказник місцевого значення “Марининсько-Устянські граніти” створений рішенням Рівненської обласної ради у 1983 році для збереження цінних об’єктів і компонентів неживої природи (геологічних оголень, печер, торф'яних відкладень). Він має площу 85 га в межах Березнівського району та 85 га в межах Корецького району і знаходиться поблизу сіл Маринин, Більчаки вздовж правого та лівого берегів річки Случ.
Анна Карпець