7 способів на всі випадки життя: як смачно замаринувати рибу?

Фото з відкритих джерел

Засолювання риби в домашніх умовах - справа нескладна і не потребує екзотичних інгредієнтів. Тим не менш, господині-початківці перед процесом хвилюються - яку рибу безпечніше брати (морську або річкову), віддати перевагу свіжій або мороженій, скільки днів її солити і як це зробити правильно.

Загальні правила грамотного засолювання риби свідчать:

  • солити можна як морську, так і річкову рибу, досить "товстеньку" і жирну, нюанси лише у деталях посолу – річкову додатково зазвичай потім в'ялять чи сушать, а морську можна вживати відразу;
  • не використовуйте у процесі металевий посуд - риба в ній вийде із неприємним присмаком;
  • рибу, вагою до 1 кг можна солити цілою, більшу у будь-якому випадку доведеться обробити на філе;
  • сіль для засолювання риби повинна бути якомога більшою і обов'язково не йодованою;
  • посол риби може бути сухим (її обвалюють у спеціях) або мокрим/тузлучним (рибу заливають розсолом або маринадом).

Важливо! Річкову та озерну рибу, без достатньої термічної обробки або тривалого засолювання (від 2 до 6 тижнів, залежно від розміру), солити  небажано – великий ризик заразитися небезпечними паразитами. Особливо небезпечна для людини в цьому плані прісноводна риба (крім осетрових), у морській же, особливо в червоній, паразитів набагато менше (виняток становлять тріскові). Але й морську рибу перед приготуванням бажано добре заморозити.

Що ж до перевірених рецептів посолу риби, пропонуємо вам кілька дуже смачних, але простих у приготуванні варіантів. Вибирайте!

Простий класичний рецепт солоної червоної риби

Вам знадобляться: червона риба (сьомга, горбуша, атлантична форель), сіль, цукор, горілка.

Приготування.

  1. Сіль змішайте із цукром у пропорції 2:1.
  2. Рибу почистіть, видаліть голови, добре промийте та просушіть паперовими рушниками.
  3. Поріжте тушки великими шматками, рясно обприскуйте горілкою і складіть поліетиленовий пакет. Пакет добре струсіть і залиште при кімнатній температурі на 4 години, а потім зав'яжіть і приберіть холодильник.
  4. Малосольна риба буде готова вже через 16-18 годин – за цей час постарайтеся бодай пару разів дістати і струснути пакет для кращого розподілу цукрово-соляної суміші.
  5. Подавайте з чорним хлібом, зеленню та лимоном.
  6. Можна робити таку рибу не в пакеті, а просто у скляному посуді. Для цього рибу попередньо збризкують горілкою, а потім натирають сіллю та цукром.

Червона риба, засолена з апельсинами

Вам знадобляться: філе червоної риби без шкірки, велика не йодована сіль, цукор, апельсини.

Приготування.

  1. Сіль змішайте із цукром у пропорції 2:1. Ретельно з усіх боків натріть рибне філе цією сумішшю.
  2. Апельсини вимийте, зніміть шкірку, наріжте тонкими шайбами.
  3. На дно широкого дрібного скляного чи емальованого посуду викладіть шар апельсинових кружечків, потім тонким шаром рибне філе і знову шар апельсинів.
  4. Місткість з усім вмістом щільно загорніть у харчову плівку і відправляйте в морозилку.
  5. Це рецепт дуже швидкого засолювання червоної риби. Вже за 5-7 годин вона готова до вживання.
  6. Розморожувати таку малосольну червону рибу перед подачею потрібно в холодильнику, а не за кімнатної температури!

Пряна маринована скумбрія

Вам знадобляться: 3-4 скумбрії, 3 цибулини, 3 ст. олії, 3-4 лаврових листи, чорний перець горошком; для маринаду - 1 л води, 160 мл 9% оцту, 2,5 ст.л. солі.

Приготування.

  1. Ріпчасту цибулю очистіть від лушпиння, наріжте кільцями середньої товщини.
  2. Рибу почистіть, видаліть голови, добре промийте та просушіть паперовими рушниками.
  3. Поріжте тушки великими шматками і складіть у посуд, де риба маринуватиметься (якщо невелика скумбрія, її можна маринувати тушками).
  4. На підготовлену рибу викладіть кільця цибулі, додайте перець горошком та лавровий лист.
  5. Для маринаду змішайте в окремій ємності воду, сіль, 9% оцет. Ретельно розмішайте до розчинення солі.
  6. Залийте маринадом рибу з цибулею та спеціями, додайте 3-4 ст.л. олії без запаху. У результаті маринад має повністю покрити вміст миски.
  7. Закрийте миску кришкою або харчовою плівкою та заберіть на добу в холодильник.

Риба солона в банці (пляшці)

Вам знадобляться: невеликого розміру цілісний оселедець або скумбрія, велика не йодована сіль, гвоздика, горошковий перець, лавровий лист, вода.

Приготування.

  1. Рибу вимийте, але не патрайте і не відрізайте голову.
  2. Приготуйте розсіл – змішайте воду із сіллю (на 1 л води візьміть близько 4 ст.л. солі) та спеціями, закип'ятіть, повністю остудіть.
  3. У банку або широкогорлу пляшку обережно опустіть цілісні рибки і залийте розсолом так, щоб він повністю їх покрив.
  4. Витримайте пару годин при кімнатній температурі, потім закрийте кришкою банку (пляшку) і відправте в холодильник на три дні.
  5. Чистять та потрошать таку рибу вже після засолювання.

Гравлакс з буряком по-шведськи

Вам знадобляться: 700 г філе сьомги зі шкірою, 300 г буряка, 150 г великої кам'яної солі, 50 г цукру, 50 г свіжого хрону, 50 мл горілки або шнапсу, великий пучок кропу, цедра одного лимона.

Приготування.

  1. Свіжий хрін вимийте, очистіть, дрібно нарубайте або натріть на тертці. Зелень кропу вимийте, обсушіть, подрібніть. Натріть лимонну цедру.
  2. Буряк вимийте, очистіть, наріжте скибочками середнього розміру.
  3. Філе риби одним шматком викладіть шкіркою вниз на тацю або дошку і рівномірно посипте сіллю, потім - цукром, тертим хріном і нарізаним буряком. Збризкайте все зверху горілкою, посипте нарізаним кропом та лимонною цедрою.
  4. Рибу з усім вмістом прямо на дошці щільно загорніть у харчову плівку. Зверху розмістіть рівномірний вантаж і відправте в холодильник дві доби.
  5. Через 48 годин дістаньте піднос з рибою, зніміть вантаж, акуратно розмотайте плівку і, притримуючи рибу рукою, злийте сік, що утворився.
  6. Потім приберіть маринад і сухо обсушіть рибу паперовими рушниками.
  7. Після цього гострим ножем зніміть шкірку. Готове філе можна нарізати скибочками і відразу подавати на стіл зі сметанно-гірчичним соусом, а можна відправити на зберігання холодильник, попередньо загорнувши в харчову плівку.
  8. Існують варіанти приготування гравлаксу без буряків, але з великою кількістю кропу та перцю.

Рольмопси з оселедця або скумбрії

Вам знадобляться: оселедець або скумбрія, мариновані огірки-корнішони, сіль, гірчиця; для маринаду - морква, цибуля, вода, яблучний або білий винний оцет, цукор та спеції за смаком - гвоздика, лавровий лист, різні види перцю горошком.

Приготування.

  1. Ріпчасту цибулю очистіть від лушпиння, наріжте кільцями середньої товщини. Моркву вимийте, почистіть, наріжте тонкими кухлями або соломкою.
  2. Приготуйте маринад - всі компоненти складіть в каструлю (на 0,5 л води йде близько 150 мл оцту і 2-3 ст.л. цукру, спеції до смаку), доведіть до кипіння, зніміть з вогню і злегка остудіть.
  3. Сиру або морожену рибу очистіть, обробіть на філе та видаліть кістки. Мариновані огірки наріжте тонкою соломкою чи дрібним кубиком.
  4. Кожен шматочок філе рясно посоліть, потім змастіть м'якою гірчицею по всій поверхні, потім посипте огірками нарізаними і акуратно згорніть в рулетики. Щоб вони не розвалилися, кожен скріпіть (проткніть наскрізь) тонкою гострою дерев'яною шпажкою або зубочисткою.
  5. Крім малосольних корнішонів, в "начинку" рольмопсів за бажанням можна додати каперси чи шматочки свіжого перцю чилі.
  6. Рулети досить щільно покладіть у скляну ємність і залийте добре теплим маринадом, рясно перекладаючи шари цибулею та морквою. Маринад має покривати всі рулетики.
  7. Остудіть банки і відправте наполягати в холодильник на дві доби. Зберігаються вони не менше двох тижнів – згодом смак навіть покращується.
  8. Подавайте рольмопси холодними з гарячим картопляним пюре, з часниково-сметанним соусом або просто з чорним хлібом та маринованою червоною цибулею.
  9. Якщо ви готуєте рольмопси на основі готового філе малосольного оселедця, солити його, зрозуміло, не потрібно, а маринад при заливанні повинен бути холодним - так рольмопси вийдуть щільніше і краще тримати форму при нарізці.

Кисло-солодкий оселедець у томатному соусі

Вам знадобляться: оселедець, цибуля, морква; для соусу - 100 мл рослинної олії, 100 мл 9%-ного оцту, 3 ст.л. томатної пасти, 2 ст. цукру, 1 ст. солі, 1 ч. л. чорний мелений перцю.

Приготування.

  1. Ріпчасту цибулю очистіть від лушпиння, наріжте кільцями середньої товщини. Моркву вимийте, почистіть, наріжте тонкими кружальцями.
  2. Оселедець почистіть, видаліть голови, добре промийте і просушіть паперовими серветками.
  3. Приготуйте соус – ретельно змішайте олію, томатну пасту, оцет, сіль, перець, цукор.
  4. Укладіть оселедець у скляну або емальовану ємність, засипте кільцями цибулі та моркви. Залийте все соусом.
  5. Відправте дозрівати в холодильник на 1,5-2 дні.

Смачного!