«Час прийшов»: рівнян закликають боротися із туберкульозом

Вже цієї неділі, 24 березня, відзначають Всесвітній день боротьби проти туберкульозу. Україна входить у п’ятірку країн світу із найвищим тягарем розвитку мультирецидентного туберкульозу. Чим більше затягнулася хвороба, тим менші шанси на повне одужання. В управлінні охорони здоров’я області розповідають, що в 2018 році, приріст захворюваності мали Рівненський, Володимирецький, Гощанський, Корецький, Острозький, Рокитнівський і Радивилівський райони і місто Вараш.

«У 2018 році статистика, у порівнянні із двома попередніми, покращилася. Дуже часто доводиться робити зауваження у транспорті, коли людина кашляє, адже не знає, певно, як вона себе повинна поводити. Туберкульоз – хвороба, яка не болить і можна зайти дуже далеко, не маючи скарг. На рівень захворюваності в області впливає високий рівень безробіття, міграційні процеси, негативний вплив паління, вживання наркотиків тощо.  З власного досвіду можу сказати, що у нас хворіють люди із різного соціального прошарку. Забудьте стереотип, що на туберкульоз хворіють тільки безхатьки.

Що стосується Рівненської області, за останні три роки ми відмічаєм значне зниження - на 20%, впершедіагностованого туберкульозу, рівень рецидивів знизився також, але на 10%», - розповіла експерт по туберкульозу обласного управління охорони здоров’я Наталія Стецій.

Наталія Стецій - посередині

До слова, у минулому році в Рівненській області від захворювання на туберкульоз померли двоє дітей – віком 3 років (не була вакцинована) та 6 місяців.

Симптоми туберкульозу. Фото - відкриті джерела

ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ВИЯВИТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ НА РАННІЙ СТАДІЇ 
І ВИЛІКУВАТИСЯ ВІД НЬОГО?

Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей. Рання діагностика виявляє початкові форми туберкульозу (без розпаду легеневої тканини та виділення паличок Коха).

Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів на повне одужання при умові ефективного лікування. Загальноприйняті методи виявлення туберкульозу: туберкулінодіагностика (реакція Манту), флюорографічне обстеження та лабораторні методи.

Позитивна реакція Манту - наявність папули (інфільтрат) діаметром 5 і більше мм. Негативна реакція проби Манту спостерігається у здорових, неінфікованих мікобактеріями туберкульозу людей. Чим старші за віком особи, тим менше серед них неінфікованих. Так, у 40-річних тільки 5-10% людей негативно реагують на туберкульозний антиген.

З метою своєчасного і раннього виявлення захворювання в м. Києві встановлено періодичне (1 раз на 1-2 роки) флюорографічне обстеження дорослого населення та щорічне проведення туберкулінових проб у дітей. Щорічним флюорообстеженням підлягає населення, яке має підвищений ризик захворіти на туберкульоз.

Важливим методом виявлення туберкульозу є обстеження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які тривалий час кашляють. Джерелом захворювання часто бувають люди похилого віку, особливо одинокі громадяни, особи без постійного місця проживання, мігранти, інваліди та ін. Всі вони потребують особливої уваги медсестер товариства Червоного Хреста.

Лікування хворих на туберкульоз-важкий і тривалий процес (1-2 роки).

Частою причиною неефективного лікування є:

  • форми туберкульозу легень з медикаментозною стійкістю збудника туберкульозу до протитуберкульозних препаратів. Частіше за все такі форми захворювання розвиваються при неправильному прийомі їх хворими (недостатня доза, нерегулярний прийом, недостатня тривалість лікування, перерва в лікуванні).
  • пізнє виявлення захворювання, коли процес має поширений характер і утворюються порожнини розпаду;
  • недостатня тривалість та нерегулярність прийому протитуберкульозних ліків (часто хворі вважають, що хороше самопочуття свідчить про одужання та перестають лікуватися, насправді ж захворювання лише стабілізувалось і при припиненні лікування процес продовжує прогресувати).

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ЗАХВОРЮВАННЯ 
У ВОГНИЩІ ТУБЕРКУЛЬОЗУ?

Ізоляція джерела туберкульозної інфекції-найбільш важливий протиепідемічний захід в колективі чи сім’ї.

На період бактеріовиділення припинити контактувати з хворим, тобто він має знаходитися на лікуванні в стаціонарі. Дорослі, які знаходяться в контакті з хворим, повинні щорічно обстежуватися флюрографічно, а діти та підлітки - за допомогою туберкулінової проби. Обов’язково проводиться профілактичний курс лікування протитуберкульозними хіміопрепаратами протягом 3 місяців.

На весь час перебування хворого на туберкульоз в лікарні, квартирі чи санаторії необхідно проводити поточну дезінфекцію

 

Читайте також