Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Чи працює механізм електронних петицій на Рівненщині? (ВІДЕО)

Серед демократичних інструментів участі громадян в управлінні громадами, мабуть, найсучаснішим та найпопулярнішим в Україні є механізм електронної петиції.

Активісти дослідили, яким чином він застосовується Рівненською обласною радою, Рівненською, Дубенською та Здолбунівською міськими радами. Також за методологією Коаліції «Прозорі ради» намагалися визначити його доступність та дієвість.

Довідково: Коаліцією «Прозорі ради» розроблена універсальна методологія, яка включає в себе дослідження місцевих рад за 16 критеріями, які дозволяють з’ясувати, чи закріплені норми, які забезпечують можливість громадського контролю та участі громадян в прийнятті рішень у Регламенті, Статуті, чи іншому нормативно-правовому акті органу місцевого самоврядування. Центр суспільних дій «Сівітас» здійснює моніторинг за цими 16 критеріями чотирьох органів місцевого самоврядування Рівненщини: Рівненської обласної ради, Рівненської, Дубенської та Здолбунівської міських рад.

Електронні петиції: практичне впровадження органами місцевого самоврядування Рівненщини.

Рівненська обласна рада врегулювала питання подання та розгляду електронних петицій власним регламентом. Зокрема, встановлено мінімальну необхідну кількість голосів (1000 підписантів), що відповідає мінімальному порогу встановленому законодавством. Для збору підписів автори мають 45 календарних днів. На сайті ради є окремий розділ присвячений петиціям з деталізованою інструкцією. Ідентифікація осіб та процес реєстрації петицій здійснюється за допомогою програмного забезпечення сайту облради. Проте, всі ці процедури не дають ефекту: з 2015 року було зареєстровано 5 петицій, в тому числі 2 – 2018 році, проте, жодна з них не отримала належної підтримки.

Рівненська міська рада визначила власний порядок алгоритму дій щодо питання електронних петицій окремим рішенням, яким затверджено Порядок подання та подання електронних петицій. Електронна петиція, адресована Рівненській міській раді, розглядається за умови збору на її підтримку не менше як 300 підписів громадян протягом не більше 45 календарних днів з дня оприлюднення петиції (законодавством встановлено нижній поріг для міст до 500000 у 250 підписів). Рівнерада використовує власний сайт та програмне забезпечення для реєстрації петицій і процесу голосування. Відсутність процедури ідентифікації особи спрощує процедуру реєстрації петицій та голосування, проте, не всі рівняни згодні з такою процедурою. За весь період використання у Рівненській міській раді інструменту електронних петицій було зареєстровано 324 петиції, з них 78 набрали достатню кількість голосів, та всі отримали відповідь, окрім однієї, яка знаходиться на розгляді. Щоправда, відповіді на петиції влаштовують теж не всіх петиціонерів. Справа в тому, що хоча петиції адресовані Рівнераді, їх розгляд здійснює міський голова, який на власний розсуд спрямовує їх за належністю окремим виконавчим органам, або постійним депутатським комісіям. Критерії такого розподілу не передбачені чинним Положенням, тож очільник міста не обтяжений жодними зобов’язаннями. З найбільш дискусійних питань життя громади міський голова ініціює проведення соціологічних опитувань рівнян.

Здолбунівська міська рада визначила Порядок подання та розгляду електронної петиції теж у 2016 році. Згідно з ним, мешканці міста мають зібрати 100 підписів впродовж 60 календарних днів. Створи електронну петицію на одному з двох майданчиків:
https://rozumnemisto.org/zdolbuniv/petitions/
https://e-dem.in.ua/zdolbuniv/petition/published/all

Безумовною перевагою e-dem.in.ua є використання сучасних інструментів електронної ідентифікації, які унеможливлюють створення фейкових петицій з однієї сторони та надають зручні інструменти громадянам з іншої. Так, e-dem.in.ua однією з перших запровадила електронну ідентифікацію через банк BankID, а іншим засобом є двохфакторна ідентифікація через мобільний телефон. Система місцевих петицій запроваджена в рамках спільного проекту Державного агентства з питань електронного урядування та програми EGAP, що фінансується Швейцарською Конфедерацією з метою забезпечення єдиного підходу до запровадження місцевих електронних петицій по всій території України – надавши органам місцевого самоврядування якісне технічне рішення та пакет проектів місцевих нормативно-правових актів для виконання норм Закону України щодо електронних петицій, а громадянам – ефективну можливість напряму впливати на рішення місцевої влади.

Всього на майданчику e-dem.in.ua було зареєстровано 34 петиції, з них 2 отримали достатню кількість голосів, в тому числі 1 перебуває на розгляді.

Також мешканці Здолбунова активно використовують платформу “Розумне місто”. З усіх 11 петицій на сайті, з яких: 8 отримали достатню кількість голосів, 6 вже розглянуті, 2 перебувають на розгляді. Збір голосів триває одразу щодо 3 петицій. Така активізація демократичних ініціатив відбувається в рамках флеш-мобу #здолбунівпетиція.

У Дубенській міськраді Порядок подання та розгляду петицій визначено у 2015 році окремим рішенням ради. У відповідності до нього петицію для розгляду мають підтримати не менше 300 містян (мінімальний встановлений поріг для міст до 50000 жителів – 100 підписів) впродовж 2 місяців. Встановлений поріг співмірний з Рівненською міською радою, проте, Рівне є значно більшим містом за кількістю мешканців. Для реєстрації та голосування використовують вже відому платформу e-dem.in.ua. За весь період роботи на ній зареєстровано 10 петицій, які спрямовані Дубенській міській раді, лише 1 з яких зібрала необхідну кількість голосів та отримала відповідь.

Загалом, органи місцевого самоврядування дають можливість своїм жителям користуватися інструментом електронної петиції, проте, встановлені процедури, як правило вимагають вдосконалення, або ж поширення інформації про їх доступність у громадах.

Практичні поради Тетяни Лебухорської ГО “Буковинська агенція регіонального розвитку”.

Як створити дієву петицію?

1. Пишіть чітко та лаконічно
Важливо чітко сформулювати мету петиції та розмістити її на самому початку, адже потенційні підписанти часто не витрачають багато часу на перечитування всього тексту. Звісно, якісна петиція повинна включати кілька абзаців про ситуацію та контекст, але саме перший абзац повинен давати чітке уявлення про суть та мету петиції.

2. Орфографія та граматика
Це звучить очевидним, але існує багато прикладів петицій, написаних із порушенням правил орфографії та граматики. Якщо ви хочете, щоб вашу петицію сприймали серйозно, знайдіть час та переконайтеся, що вона виглядає професійно.

3. Будьте ввічливими
Важливо не просто висловити свою позицію, важливо зробити це ввічливо! Потенційні підписанти не підтримають образливу чи брутальну петицію, навіть якщо в цілому погоджуються з її метою.

4. Будьте практичними
Петиція повинна бути амбіційна, але реальна. Пропонуйте конкретні та досяжні цілі для вирішення проблеми, яку ви лобіюєте. Навряд чи люди підпишуть петицію «shooting for the moon», навіть якщо підтримують важливість порушеного питання.

5. Думайте глобально – це можливо!
Пам’ятайте, що у вашому розпорядженні один з найбільш дієвих інструментів впливу – інтернет. Якщо ви коли-небудь вагалися, чи може бути ваш голос почутий, то електронна петиція – це той інструмент, який дозволяє почути голос кожного.

Як заручитися підтримкою та знайти підписантів для петиції?

1. Залучіть інтернет-спільноту
Найкращими помічниками для цього є соціальні мережі та блоги, які дозволяють згуртувати людей довкола вашої петиції – стимулювати діалог, додаткові роз’яснення стосовно суті проблеми та петиції, об’єднати людей з різних професійних сфер.

2. Використовуйте силу електронної пошти
Унікальність електронних петицій порівняно зі звичайними зверненнями полягає в тому, що вони дають можливість з мінімальними витратами часу та зусиль досягнути широкої аудиторії. Не спамте, але надішліть електронні листи вашим знайомим та друзям з проханням поширити інформацію далі.

3. Отримайте медіа-підтримку
Якісні та ефективні петиції привертають увагу ЗМІ. Не нехтуйте цією можливістю, виходьте на контакт з місцевими ЗМІ для того, щоб поширити інформацію про проблему, яку ви порушуєте, та знайти прихильників вашої петиції.

4. Додайте офлайн-підтримку

Незважаючи на те, що електронна петиція існує в світі онлайн, не варто нехтувати її поширенням в реальному світі – удома, на роботі чи в громадських місцях. Плакати, буклети та передача інформації з вуст у вуста – усе це працює. Найважливіше – повідомити людям про існування вашої петиції.

Якщо ви не відчуваєте в собі потенціалу для того, щоб ідентифікувати проблему, шляхи її вирішення та створити електронну петицію, ви все одно можете стати рушієм змін просто підтримуючи петиції інших членів громади.

Не забувайте, що підписуючи петицію, ви:

– посилюєте значимість проблеми
– привертаєте увагу журналістів, влади, фахівців до проблеми
– об’єднуєтеся з іншими небайдужими людьми
– сприяєте вирішенню значимих проблем
– сприяєте розвитку міста та країни
– можете впливати на законодавство
– започатковуєте дискусію

Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Повідомляє прес-служба ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС»

Читати також