Часник — одна з найпоширеніших городніх культур, яку вирощують практично на кожній садовій ділянці в різних регіонах країни. Загальновідомо, що це цибулинна рослина має бактерицидні властивості, тому має бути стійко до загнивання. Однак не тільки початківці городники, а й дачники зі стажем стикаються з проблемою гниття часнику на грядці.
Зовнішні ознаки загнивання
Для того щоб не допустити втрати врожаю і вчасно почати боротьбу з гниттям часнику на грядці, потрібно регулярно оглядати часникові посадки і звертати увагу на наступні ознаки:
- передчасне пожовтіння листя часнику, поява на них нехарактерних плям і штрихів;
- поява гнильного запаху при розпушуванні грунту.
Передчасне пожовтіння листя часнику-своєрідний сигнал рослини про існуючі проблеми догляду, захворювання або зараження шкідниками
При наявності зазначених ознак рекомендується висмикнути з землі одну головку часнику і уважно оглянути зубчики і лусочки рослини. Якщо ви виявили, що цибулина стала м’якою, на ній є пошкодження, наліт, то потрібно терміново вживати заходів з порятунку врожаю.
Чому гниє часник
Для того щоб заходи по збереженню врожаю були дієвими, необхідно визначити причини, що викликали процес гниття. Частою проблемою є порушення правил поливу часникових посадок. У перезволоженому грунті створюється сприятливе середовище для розвитку бактерій, вона провокує появу гнилі на часнику. Але проблема може виникнути не тільки через надлишок вологи, потрібно звернути увагу і на інші важливі фактори.
Місце посадки і обробка грунту
Причиною гниття може бути важкий грунт, в якій накопичуються талі води. Несприятливо позначається на здоров’ї часнику і підвищена кислотність грунту. Закислена і перезволожений грунт-ідеальне середовище для розвитку спор грибкових інфекцій. Для часнику кращі ділянки з легким повітропроникним грунтом нейтральної кислотності, тому при підготовці ділянки слід внести золу або доломітове борошно. Грунт попередньо удобрюють, використовуючи:
- селітру (20 г на 1 кв. М);
- хлористий калій (20 г на 1 кв. М);
- суперфосфат(60 г на 1 кв. М).
Важливою умовою здорових часникових посадок є дотримання правил сівозміни. При вирощуванні часнику на одній і тій же грядці протягом декількох років рослини будуть відчувати нестачу калію, в грунті накопичаться хвороботворні бактерії і спори грибкових інфекцій.
кісний посівний матеріал. Зубчики, що мають ознаки загнивання, плями цвілі, механічні пошкодження використовувати не можна, так як саме вони стають джерелом поширення грибкових спор, що вражають грунт і інші рослини. Істотно зменшує ймовірність зараження патогенами дезінфекція посівного матеріалу. Часникові зубчики можна обприскати фунгіцидами (фітоспорін, топсин-м) або вимочити в:
- соляному розчині (1 ст.ложка солі на 1 л води). Час замочування-не більше 5 хвилин;
- рожевому розчині марганцівки. Час замочування — 10-12 годин;
- розчині мідного купоросу (1 ч. Ложка на 10 л води). Час замочування — 1-2 хвилини.
Головною причиною гниття часнику на грядці є грибкові інфекції. Найчастіше вони проявляються при перезволоженні грунту, яке не завжди пов’язане з надмірним поливом. Причиною надлишку вологи може бути дощове літо.
Основні грибкові захворювання, що призводять до гниття часнику:
- на листках часнику крім жовтизни з’являються коричневі смужки і рожевий наліт;
- цибулина легко витягується з землі, так як у рослини починається відмирання коренів;
- зубчики стають м’якими, водянистими;
- на донці видно світлий (жовтуватий або рожевий) наліт. Його можна виявити і між зубками часнику.
бактеріоз (бактеріальна гниль)
- на зубчиках видно коричневі штрихи і цятки;
- м’якоть набуває перламутровий відтінок, стекленеет;
- присутній явно виражений гнильний запах.
біла гниль
- надземна частина рослини швидко жовтіє і відмирає;
- на коренях присутній білий наліт, вони починають відмирати;
- зубчики стають м’якими, водянистими.
Причиною гниття часнику можуть бути і шкідники культури. Личинки комах не тільки пошкоджують зелень і цибулини рослини, вони сприяють поширенню різних інфекційних захворювань. Найбільш поширеними і небезпечними для часнику шкідниками є:
- цибулева муха. Її личинки пожирають донці цибулини, лусочки, проникають всередину коренеплоду. Рослини починають повільно рости, в’янути, засихати. Пошкоджені головки розм’якшуються, видають неприємний запах, гниють;
- часникова нематода. Це дрібний ниткоподібний черв’як. Він харчується соком рослини. В результаті донці головки руйнується, розтріскується, цибулина починає вивертатися назовні і загниває;
- цибулевий кореневий кліщ. Найчастіше він поселяється в ослаблених рослинах, пошкоджує лусочки, які покриваються бурою трухою, стоншує донці. Коріння часнику відмирають, головка починає гнити.