Чому плодові дерева краще обрізати зимою та як правильно це робити

Зимова обрізка хороша тим, що в цей час інших робіт немає, і це дозволяє звільнити час навесні для більш термінові роботи.

До того ж взимку дерева можна обрізати не поспішаючи і ґрунтовно. Тільки треба стежити, щоб не було холодніше -5° С, оскільки в морозні дні і працювати не так комфортно, і деревина в цей час не ріжеться і не пиляється, а сколюється. В результаті рани, що погано загоюються, інформує Ukr.Media.

Тому стежте за температурою. У зв'язку з чим частіше зимову обрізку проводять ближче до весни або осені. На початку зими краще обрізати яблуні, груші і морозостійкі сорти вишні і сливи.

А південні культури − черешні, абрикоси, персики, айву − обрізають вже ближче до весни.

Обрізанням займаються в теплі дні, коли немає ризику різкого зниження температури. Напоготові тримають в теплому місці садовий вар, щоб він не застигав, його тримають недалеко від печі.

Правильна обрізка дозволяє контролювати ріст рослин і зменшує шкодочинність хвороб та комах. Кісточкові культури обрізають в сонячні дні, в сиру погоду їх не чіпають, лише видаляють засохлі гілки, тобто проводять санітарну обрізку.

Черговість обрізки така:

  1. Видаляють непотрібні гілки, в першу чергу мертві та хворі, а також поросль біля основи дерев.
  2. Вирізають пагони, що ростуть усередину крони.
  3. Вирізують пагони, які перехрещуються і перетирають один одного.
  4. Видаляють пагони, які густо ростуть, не більше 1/4 від їх загальної кількості, бо більш сильна обрізка провокує зростання волчків.
  5. Однорічні прирости вкорочують на 1/3, це дозволить підтримувати хорошу форму дерева, викликає утворення плодових гілочок.
  6. Молоді гілки видаляють лише у тому випадку, коли вони ростуть у середину крони і близько до скелетних гілках.
  7. Якщо треба видалити частину великих гілок, то роблять цю процедуру не відразу, а протягом кількох років, видаляючи по 1-2 гілки.
  8. Взимку добре видно яйцекладки непарного шовкопряда і молі. Їх треба вирізати разом з гілочками і спалювати. Повністю перемогти цих шкідників так, звичайно, не вийде, але їх чисельність стане набагато менше.
  9. Виявлені пухлини і нарости треба зрізати разом з гілками і спалити.
  10. Переходячи від дерева до дерева, треба знезаражувати інструмент розчином спирту — 2 ст. ложки спирту на склянку води.

Якщо все зробити правильно, рослини позитивно реагують на обрізку, стрімко ростуть і рясно плодоносять.

Тільки молоді дерева і чагарники треба обрізати ближче до весни, оскільки у них після обрізки можуть підмерзати спили і зрізи.

Обрізку починають з літніх сортів і поступово переходять до осінніх, а потім і до пізньостиглих.