Легалізація робочих місць та заробітної плати – соціальна захищеність кожного працюючого громадянина
На жаль, для багатьох зарплата «у конверті» стала звичайним явищем і чомусь навіть нормою. Незрозумілим залишається те, як молоді люди, а подекуди громадяни з неабияким життєвим досвідом погоджуються на зарплату «у конвертах», не розуміючи, що нелегальне працевлаштування позбавляє працівника права не лише на достойну пенсію, а й інших благ - соціальних пільг, матеріальної допомоги, тобто знижує його соціальну захищеність.
Мінуси заробітної плати «у конверті» очевидні:
- офіційно ви ніде не працюєте;
- вам не зараховується трудовий стаж. У вас немає гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплати, надбавки та заохочувальних виплат);
- у вас немає жодних соціальних гарантій, передбачених для працівника: права на відпустку, зокрема додаткову та без збереження зарплати, відпустку по вагітності та пологах; права на оплату листа непрацездатності; права на соціальне страхування на випадок безробіття; права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах; права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах; права не працювати у вихідний та святковий день; права не залучатися до наднормових робіт без вашого бажання; права на охорону праці; права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; права на гарантії за колективним договором. Якщо умови оплати праці не обумовлені в трудовому договорі, їх виконання або невиконання визначатиметься тільки особистим ставленням керівника до конкретної людини;
- вас можуть звільнити у будь-який момент без вихідної допомоги;
- ви отримуватимете мінімальну пенсію за віком;
Крім того, нелегальна заробітна плата не тільки послаблює соціальний захист працівників, а й зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. Саме тому легалізація заробітної плати, прихованої зайнятості на сьогодні є одним із най приорітетнішим напрямком державної політики та одним з основних напрямків роботи органів ДФС.
За три місяці поточного року за результатами здійснених заходів ГУ ДФС у Рівненській області легалізовано працю 710 найманих осіб, в тому числі за результатами податкового контролю виявлено 23 неоформлені особи, за рахунок інших заходів залучено 687 осіб. Бюджет додатково отримав 1147,8 тис. грн. податків. Крім того, до Управління Держпраці у Рівненській області, передано інформацію по 11 суб’єктах господарювання щодо фактів використання праці неоформлених найманих осіб та порушення у сфері оплати праці.
Шановні громадяни! Пам’ятайте, що змусити роботодавців чесно платити заробітну плату зможете, насамперед ви самі!
ГУ ДФС у Рівненській області