До найменших деталей: дослідник з Рівного та художник із Києва відтворили портрет Костянтина Острозького

Київський художник Юрій Нікітін відтворив у сучасному портреті єдине прижиттєве зображення князя Костянтина Острозького з картини "Битва під Оршею". А консультував його у цьому дослідник із Рівненщини Микола Бендюк. 

Як розповів Суспільному мистецтвознавець, портрет створили до 408 річниці Перемоги князя Острозького над московитами в битві під Оршею, а презентували 10 вересня у Києво-Печерській лаврі на виставці, присвяченій князеві.

Живописний портрет князя Костянтина Острозького має розміри 1 х 0,7 метра

Юрій Нікітін створив його за чотири дні і завершив 8 вересня, на яке припала 408 річниця перемоги князя Костянтина Острозького над московитами у битві під Оршею. Маючи стислі терміни, працював темперною фарбою, яка швидко висихає.

"Це не перша моя робота над зображенням Острозького. Але зараз мав задачу — створити портретне зображення князя з точним відтворенням зовнішності і костюма, такими, як на картині "Битва під Оршею" кранаховської школи. Він там тричі зображений, причому досить детально прописаний, попри те, що на полотні розклад всієї битви представлений. Я намагався передати в роботі стиль традиційного українського, польського портретів, ближче до барокової доби. Загалом роботою задоволений, ніби вдалося", - зазначив Юрій Нікітін.

За словами дослідника роду князів Острозьких і мистецтвознавця Миколи Бендюка, йому відомо про шість портретів Костянтина Івановича, які збереглися до нашого часу. Усі вони датовані XVIII-ХІХ століттями і зберігаються в музейних збірках: по два у Львові та польському Кракові і по одному в Острозі й білоруському Несвіжі.

"Вони вже індивідуальних рис не мають, усі трафаретні і схожі із сином Василем Костянтином Острозьким. Тобто це вже уявні більше зображення, за якими не можна зрозуміти, які насправді виглядав Костянтин Іванович. Єдине його прижиттєве зображення — це з "Битви під Оршею". І портрет, який з нього зробив Юрій Нікітін, якраз показує те, яким був князь у той час, коли він переміг у битві під Оршею. Цей образ єдиний, найбільш наближений до вигляду князя, виходить, він сьомий", — розповів мистецтвознавець.

На роботі Юрія Нікітіна князеві за 50 років, розшитий кунтуш, булава, шабля, чепець і герб - відтворені до найменших деталей, запевнив Микола Бендюк. Він консультував художника в роботі над портретом.

Мистецтвознавець зазначив, що портрет створили для приватного музею родини Шереметьєвих у Києві. Він поповнить збірку, присвячену князям Острозьким. Нині цю колекцію експонують у Києво-Печерській лаврі.

Презентували портрет 10 вересня у Києво-Печерській лаврі у рамках оновленої напередодні виставки “Князі Острозькі: європейський вимір української історії”. Її присвятили Костянтину Івановичу і його перемозі у битві під Оршею.

Також на цю виставку з музею становлення української нації вперше дали фігуру самого князя Костянтина Острозького, зроблену в реальних розмірах. На експозиції була представлена й печатка першого князя Острозького Данила, який збудував замок-донжон в Острозі. 

За словами Миколи Бендюка, оригінал печатки Данила Острозького на загал демонструють вперше. І пояснив, що вона належала засновнику роду Острозьких. Він дав спадкоємцям своє прізвище і печатку, яка переходила з покоління в покоління.

Читайте також