Інвертори для сонячних батарей: різновиди та особливості

Наближається зима, і проблема частих блекаутів знову стає актуальною. Сонячні панелі — один із варіантів не залишитися без світла: вони можуть генерувати електроенергію навіть взимку, хоча в кількості, значно меншій, ніж у сонячну пору року. Цією можливістю користується все більше домогосподарств. Переважно це приватні будинки, де немає дефіциту місця для розташування обладнання. Але побутові прилади працюють від змінного струму, а сонячні панелі виробляють постійний. Тому разом із панелями купують інвертор. Розглянемо його різновиди та принцип дії. 

Мережеві інвертори

Вони працюють від побутової мережі, тому у їх використанні під час блекауту за наявності сонячних панелей немає сенсу. Тоді виникає питання, навіщо вони взагалі? Причина проста: вони дають змогу зменшити споживання від мережі. Однак тільки вдень. Такий варіант може стати в пригоді комерційним структурам, які споживають велику кількість електроенергії, а зараз вона дорога й має ще подорожчати. Вартість моделі на 5 кВт стартує із позначки 40 тис. грн, але в дні розпродаж на Чорну п'ятницю вона може знизитися на 40–60 %.

Автономні інвертори

Вони можуть працювати із сонячними панелями, але вміють генерувати змінний струм і від акумуляторів. Автономність можна використовуватися для будинків, де відсутня електромережа (наприклад, у гірській місцевості, у лісі чи полі). Але й від мережі вони теж працюють, заряджаючи акумулятор. Коли настає блекаут — живлять електроприлади.

Гібридні

За наявності електроенергії вони працюють за принципом мережевих, у разі її відсутності — як автономні, тобто від сонця чи акумуляторів. Трапляються й моделі, здатні працювати від генераторів. Вартість гібридних моделей, як і мережевих, залежить від потужності, хоча і трохи вища. Якщо у вас досить потужна електростанція, то такий інвертор також краще купувати в Чорну п'ятницю.

Потужність

Якщо світла немає протягом однієї години, для живлення ноутбука (50 Вт), роутера (15 Вт), холодильника (150 Вт), освітлення (20 Вт) та газового котла (150 Вт) буде достатньо автономного інвертора на 1 кВт·год та АКБ на 12 В потужністю 50 А·год. Оскільки середня тривалість блекаутів — плюс-мінус 3 години, краще придбати інвертор на 3–5 кВт. Вони здатні зарядити АКБ за декілька годин, коли з’явиться світло. Для приватного будинку кращим вибором буде гібридний інвертор на 8–12 кВт·год та літієвий 48-вольтний акумулятор. Потужність у 10 кВт забезпечить встановлення декількох таких батарей. Для сонячної електростанції потужність має бути на 20 % вищою, ніж у інвертора. І наостанок — про вартість повної системи. Для приватного будинку гібридна станція потужністю 10 кВт разом з акумуляторами такого ж номіналу обійдеться в 400 тис. грн. Для квартири система в складі інвертора на 3,6 кВт та акумуляторів разом із дротами та іншою фурнітурою коштуватиме приблизно 30 тис. грн.