Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

На Рівненщині майстер відновлює стародавню справу червонодеревників

Михайло Куклевський вперше спробував працювати з деревом одразу після завершення проходження військової служби. Тоді йому було 21. Він влаштувався на роботу на підприємство, яке займалось виготовленням м’яких меблів. В одного з колег одного разу він побачив майстерно вирізьблену дерев’яну хлібницю і вона настільки вразила чоловіка, що він спробував щось подібне виготовити самостійно. Михайло не мав потрібної освіти, досвіду, також не завжди вдавалось віднайти підходящі матеріали. Проте за 25 років він розвинув свій талант і реалізовує неймовірні авторські проекти. Він ніколи не копіює чужі роботи, від чого кожен виріб стає дійсно унікальним.

Червонодеревники – рідкісна в нашій сучасності професія, нині їх працю замінила сучасна техніка та обладнання. Та й поціновувачів виробів з справжнього дерева, а тим паче твердих порід – все менше на користь промислових товарів масового виробництва. Хоча донині чимало робіт таких спеціалістів є предметом історичної спадщини, вони реставруються та колекціонуються. Майстри, які працюють з елітними породами дерев та роблять це вручну, неабияк цінуються за кордоном. В Україні ж таких фахівців – одиниці. Більшість з них змушені працювати, як звичайні столяри, виготовляючи прості предмети в комерційних цілях. Проте для Михайла така робота є його сенсом життя. Окрім різьблення, майстер працює у техніці інкрустації, що є ще більш рідкісним способом оздоблення дерев’яних виробів.

«Взагалі я вчився цьому сам. Це не мій хліб чи хобі – це моя творчість. Чимало майстрів роблять ширпотреб. Я ціную і роблю саме творчість», - розповідає Михайло.

Михайло Куклевський справляє враження скромної людини. Його вироби зацікавлюють своєю делікатністю до дрібниць та унікальністю. За 25 років у цій сфері він так і не наважився заявити про себе, адже як справжній митець, переконаний, що має творити і працювати. Згадує, як одного разу подарував знайомій кухонну дощечку з авторським різьбленням. Коли цю річ побачили її друзі у Німеччині, одразу зацікавились невідомим майстром з України. Проте і тоді Михайло продовжував працювати з деревом, а не продавати вироби.

Нині Михайло майструє настільну лампу у вигляді будинку химер. Інтригує, мовляв, це буде дуже цікавий виріб. Хотів презентувати її на виставці народних умільців, однак війна внесла свої корективи. Проте події в країні не змусили його відкласти роботу і новий виріб скоро буде завершений.

Міла Слободенюк

Читати також