Мінімальна заробітна плата – це державна соціальна гарантія, яка є обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь - якою системою оплати праці. На Рівненщині, як повідомив в.о. начальника Головного управління ДПС у Рівненській області Віталій Чуй, кількість підприємств - ,,мінімізаторів”, що виплачували заробітну плату менше встановленого законодавством мінімуму (4 723 грн.) становить 3688 суб’єктів, у тому числі юридичних осіб – 1443. Про це повідомляє Головне управління ДПС у Рівненській області.
Середня заробітна плата у Рівненській області згідно з поданою звітністю з єдиного внеску за січень поточного року становить 7,6 тисяч гривень. Однак, проведеним моніторингом сайтів з пошуку роботи, роботодавці пропонують найманим працівникам заробітну плату в рази вищу від зазначеної у податковій звітності. Тобто, суб’єкти господарювання приховують фактичні доходи працівників з метою мінімізації податкових зобов’язань.
Тому, роботодавці Рівненщини, котрі допускають випадки неповної оплати праці своїх найманих працівників, на офіційні електронні адреси отримують пам’ятку з рекомендаціями податкової служби щодо недопущення порушень податкового законодавства при оплаті праці.
Зазначимо, що значна кількість керівників підприємств та підприємців добровільно легалізували працівників після проведеної профілактичної роботи. Лише за січень – лютий було направлено до податкової служби 10326 повідомлень про прийняття на роботу 13213 найманих працівників. Разом з тим, 420 суб’єктів вирішили схитрувати і одразу після «оформлення» працівників, не виплачуючи їм офіційного заробітку, скасували раніше подані повідомлення на 767 осіб.
Податківці звертаються до роботодавців, які мають ризики щодо несплати податків і зборів під час виплати доходів громадянам, що вони наражають себе на значні штрафні санкції.
Лише у поточному році фахівці податкової служби провели 62 перевірки таких суб’єктів. У результаті було виявлено 53 особи, які працювали без належного оформлення. Матеріали перевірок надіслані до ГУ Держпраці для вжиття відповідних заходів.
Наприклад, під час проведення позапланової перевірки двох підприємців, які надавали послуги у сфері громадського харчування, було встановлено в п’яти закладах одразу 39 неоформлених працівників.
Податківці зауважують, наразі активізована спільна робота контролюючих органів по легалізації найманої праці, тож роботодавці Рівненщини, які нехтують вимогами законодавства, мають подбати про офіційне працевлаштування своїх робітників.