На Рівненщині нікого не карають за порушення публічних закупівель?

фото ілюстративне

За порушення під час тендерів на Рівненщині майже нікого не карають

Нещодавно Центр «Сівітас» у партнерстві із Центром «Ейдос» здійснили моніторинг того, як у Рівненській області карають за зловживання під час тендерів. Як виявилося –майже ніяк.

Моніторинг охоплював 2017 та 2018 роки. Основним джерелом статистичних даних слугували звіти Державної аудиторської служби України.

За результатами аналізу ми встановили – у минулому році лише 12 випадків виявлених порушень на Рівненщині передали до суду. При цьому, із цих 12-ти справ про порушенняпід час закупівель, 9 так і не завершилисяпритягненням до відповідальностіймовірнихпорушників.

Серед них:

1) Повернуто на доопрацювання – Рівненський районний суд Рівненської області (2 справи).

2) Звільненовідвідповідальностізамалозначністю порушення:

– Рівненський міський суд Рівненської області (1 справа).

– Кузнецовський міський суд Рівненської області (4 справи).

3) Закрито у звязку з закінченням строків – Рівненський районний суд Рівненської області  (2 справи).

Рівненський міський суд Рівненської області покарав штрафними санкціями лише 2-х порушників.

У 2018 році майже нічого не змінилося.До судів Рівненщини потрапило 13 справ, пов’язаних із порушеннями під час тендерів.Ситуація із їх розглядом така (детальніше див. за посиланням):

1) Звільнено від відповідальності за мало значимістю:

– Млинівський районний суд Рівненської області (2 справи).

– Гощанський районний суд Рівненської області (6 справ).

– Острозький районний суд Рівненської області (2 справи).

2) Закрито у звязку з відсутністю складу адміністративного правопорушення:

– Сарненський районний суд Рівненської області (1 справа).

3) Накладено штраф у розмірі 11 900 гривень:

 – Дубенський міськрайонний суд Рівненської області (2 справи).

Можливо причина в тому, що на Рівненщині закупівлі відбуваються ідеально?

Ми вирішили перевірити цю гіпотезу. Для цього використали іншу статистику – кількість скарг, які учасники тендерів подавали до процедур закупівель у 2017 та 2018 роках. Модуль аналітики bipro.prozorro.org дозволяє легко встановити ці дані.

Скарги до процедури подають ті учасники тендерів, які вважають, що дії тендерного комітету суперечать українському законодавству та порушують їхні права. Що ж, ми перевірили до якої кількості тендерів подавалися такі скарги та скільки з них задовольнили.

І ось що ми отримали станом на грудень 2018 р. (детальніше перелік тендерів див. за посиланням):

Кількість скарг до тендерних процедур у Рівненській області (2017–2018 рр.)

Як бачимо зі статистики, справи у 2018 році далеко не покращилися. Більше того – зросла кількість задоволених скарг (із 27-ми у 2017 році до 32-х у 2018). Це понад 40% задоволення скарг серед усіх поданих. Досить великі показники щоб говорити про зловживання учасниками тендерів своїм правом на скарги.

Відзначимо,що далеко не всі учасники тендерів наважуються подавати офіційні скарги. Чимало з них, зіткнувшись із зловживаннями, вирішують що скаржитися марно. І їх можна зрозуміти. Як демонструє наведена нами статистика притягнення порушників до відповідальності, їх все одно ніхто не карає.

Підкреслимо – до тих пір, поки зловживання залишатимуться безкарними, подолати корупцію у сфері публічних закупівель буде неможливо.

Насамкінець наведемо статистику притягнення до відповідальності за зловживання у сфері публічних закупівель для всіх областей України (статистичні дані підготували експерти Центру «Ейдос» на основі аналізу звітів Державної аудиторської служби України).

Штрафні санкції до порушників

сума штрафу, грн

кількість, шт, 2017 рік

кількість, шт, 2018 рік

11900

28

54

12000

1

1

15000

1

1

5100

1

 

17000

2

1

усього накладено штрафів

399300

642600

Довідково:Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUAnti-CorruptionInitiative) - найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Петро Долганов, експерт з питань публічних закупівель ГО «Центр суспільнихдій «СІВІТАС»